مدارای ۳ ماهه بانک‌ها با چک‌های برگشتی

مدارای ۳ ماهه بانک‌ها با چک‌های برگشتی

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: کسانی که از ابتدای اسفند تا پایان اردیبهشت چک‌شان برگشت بخورد، مشمول محرومیت‌های بانکی نخواهند شد.

به‌ گزارش تجارت‌نیوز، عبدالناصر همتی روز یکشنبه پس از جلسه مشترک ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان فعالان اقتصادی افزود: به ۱۰ گروهی که کسب و کارهایشان از کرونا آسیب دیده و نمی‌توانند تسهیلات خود را بازپرداخت کنند، سه ماه مهلت داده می‌شود و بانک‌ها پس از سه ماه بررسی کرده و کمک لازم را به آنها ارایه خواهند کرد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه همچنین قرار است به چهار میلیون نفر وام و کمک ارایه شود، اضافه کرد: نظام بانکی آمادگی دارد تا با نرخ ۱۲ درصد به این چهار میلیون نفر که کسب و کارشان آسیب دیده است، وام پرداخت کند.

همتی ادامه داد: دولت قبول کرد که هشت درصد از سود این وام‌ها را تقبل کند، بنابراین این دسته از وام‌گیرندگان تنها چهار درصد سود پرداخت خواهند کرد.

وی خاطر نشان کرد: تضیمن این وام‌ها، یارانه‌های دریافت‌کنندگان است که قسط‌هایش نیز از یارانه‌ها برداشت خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: همچنین قرار شد نظام بانکی به تامین اجتماعی کمک کرده و تسهیلاتی ارایه کند تا این سازمان بتواند سهم کارفرمای مشاغلی که آسیب دیده اند را به مدت سه ماه به تاخیر بیندازد.

وی گفت: بانک مرکزی آمادگی دارد به سیستم بانکی کمک کند، تا از این مشکل عبور کرده و شرایط کشور به حالت عادی بازگردد.

سقف برداشت پول ۵۰۰ هزار تومان است

رئیس کل بانک مرکزی درباره سقف جابجایی پول گفت: تمام تلاش ما این است که مردم کمتر به شعب مراجعه کرده و کمتر از اسکناس استفاده کنند.

همتی افزود: علت اینکه سقف برداشت خودپردازها را به ۵۰۰ هزار تومان افزایش دادیم برای این بود که مردم به شعب مراجعه نکنند.

وی اضافه کرد: شنیدم که یک یا دو بانک، سقف برداشت را کاهش داده‌اند که اقدام شخصی آنها بوده و از نظر ما سقف ۵۰۰ هزار تومان همچنان پابرجاست.

همتی ادامه داد: افزایش مبلغ کارت به کارت از سه میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان نیز همچنان پابرجاست، اگر بانکی سقف کارت به کارت را کاهش داده باشد، اقدام اشتباهی کرده و باید اصلاح کند.

افزایش سقف کارت هدیه به ۲ میلیون تومان

رئیس کل بانک مرکزی گفت: همچنین اقدام دیگر برای کاهش استفاده مردم از پول نقد و اسکناس، بالا بردن سقف کارت هدیه است.

همتی افزود: قبلا سقف کارت هدیه ۵۰۰ هزار تومان بود که از دیروز به ۲ میلیون تومان افزایش یافت.

وی درباره ساعت کار بانک‌ها نیز گفت: طبق روال سال‌های گذشته، برای هم ایام حتی روزهای تعطیل نیز بانک‌ها کشیک داشته و به ارایه خدمات خواهند پرداخت.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: کارکنان سیستم بانکی در شرایط سختی هستند، برخی فوت کرده و برخی به قرنطینه رفته‌اند، بنابراین اگر مردم کار ضروری ندارند به شعب مراجعه نکنند.

عبدالناصر همتی گفت: طبق قانون، کسانی که چک‌شان برگشت بخورد از خدمات بانکی محروم می‌شوند اما امروز از رئیسجمهور درخواست کردیم و مصوب شد کسانی که در فاصله زمانی ابتدای اسفند تا آخر اردیبهشت چک‌شان برگشت می‌خورد، رابطه حقوقی بین صادرکننده چک و ذی‌نفع سر جایش باقی بماند، اما سیستم بانکی محرومیت از خدمات را حذف کند.

به گفته همتی، این افراد از وقتی چک‌شان برگشت بخورد تا سه ماه می‌توانند از خدمات بانکی استفاده کنند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه سیستم بانکی بیشترین نقش را در کمک به اقتصاد کشور به ویژه در شرایط فعلی مبارزه با کرونا دارد، امید است از این نقش سربلند بیرون آید.

منبع: ايرنا، ايسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند