مدیران دولتی چقدر حقوق می‌گیرند؟

مدیران دولتی چقدر حقوق می‌گیرند؟

با انتشار فهرست حقوق مدیران صندوق بازنشستگی و افشای پرداخت حقوق‌های 60 و 50 میلیونی به برخی مدیران، در حالی كه سازمان اداری و استخدامی از راه‌اندازی سایت اعلام حقوق مدیران خودداری می‌كند، چالش شفافیت درباره رقم حقوق دریافتی مدیران دولتی به راه افتاده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق قانون، دولت از سه سال گذشته موظف بوده سامانه ثبت حقوق و مزایا را ایجاد كند تا فیش‌های حقوق مدیران شفاف باشد اما هنوز این قانون اجرایی نشده است.

از سوی دیگر به تازگی فهرستی از حقوق برخی مدیران سازمان بازنشستگی به طور رسمی منتشرشده كه باعث بروز انتقادات و مقایسه‌های بسیاری شده است.

به نظر می‌رسد مساله حقوق‌های نجومی برخی مدیران هنوز به طور كامل حل نشده كه در این میان عدم تعیین تكلیف سامانه ثبت حقوق و مزایا هم بر ابهامات اضافه می‌كند. سامانه ثبت حقوق و مزایا اهمیت بسیار زیادی در ایجاد عدالت اداری یا حتی همسان‌سازی حقوق‌ها می‌تواند داشته باشد.

از سوی دیگر جدای از حقوق‌های نجومی، مساله دیگری كه این روزها در فضای ادارات وجود دارد شكاف درآمدی بین مدیران و كارمندان است كه تنها با ایجاد شفافیت است كه می‌توان قدمی در راه اصلاح آن برداشت.

در این شرایط كه سازمان امور اداری و استخدامی به وظیفه خود در راه‌اندازی سایت اعلام حقوق مدیران عمل نمی‌كند، به نظر می‌رسد بهتر است خود دستگاه‌های اجرایی فهرست حقوق مدیرانشان را منتشر كنند تا شائبه تداوم پرداخت حقوق‌های نجومی رفع شود. پیگیری جام‌جم از برخی دستگاه‌های اجرایی نشان می‌دهد تقریبا هیچ یك تمایلی به انتشار میزان دریافتی حقوق مدیران خود ندارند؛ این مساله موجب تقویت شائبه‌ها درباره پرداخت حقوق‌های كلان به مدیران است.

چالش شفافیت حقوق

برنامه اقتصادی تحلیلی «پایش» شبكه اول سیما، این هفته میزبان میعاد صالحی مدیرعامل صندوق بازنشستگی كشوری بود.

رئیس صندوق بازنشستگی كشوری در پاسخ به سؤال مجری برنامه پایش در خصوص چرایی انتشار حقوق مدیران هلدینگ‌های این صندوق گفت: از روزی كه منصوب شدم، وزیر كار تاكید كرد كه صندوق بازنشستگی باید به پایلوت شفافیت تبدیل شود؛ اما این حرف در حد شعار باقی نماند و در سه ماه گذشته نشان دادیم كه رویكرد صندوق بازنشستگی كشور شفافیت و جوان‌گرایی است.

وی افزود: طبق ماده ۲۹ قانون برنامه توسعه ششم، ما پیشقدم شدیم و حقوق مدیران‌مان را منتشر كردیم و فكر می‌كنم این مساله در تاریخ كشور بی‌نظیر باشد كه همه دریافتی مدیران منتشر شود. ان‌شاءا… حقوق همه مدیران شركت‌های تابعه نیز منتشر خواهد شد.

وی افزود: كارایی سامانه شفافیت همین است كه كارایی مدیران در قبال حقوقی كه دریافت می‌كنند را نشان دهد. ما در گام اول مدارك تحصیلی مدیران و در گام دوم دریافتی آنها را منتشر كردیم. ان‌شاءا… در گام سوم كارایی این مدیران نیز منتشر خواهد شد.

صالحی در پاسخ به مجری برنامه در خصوص میزان دریافتی خود از صندوق بازنشستگی كشوری بیان كرد: میانگین حقوق من در سه ماه اخیر، ماهانه 5/6 میلیون تومان بوده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی كشوری بیان كرد: دریافتی مدیران دستگاه‌هایی مانند سازمان گسترش، تأمین اجتماعی، شركت نفت و… از سال ۹۵ هماهنگ شده است، سقف این مدیران رقم‌های بالایی است. سقف حقوق دستگاه‌های مذكور سه برابر سقف حقوق سازمان‌های دیگر است؛ به عبارت دیگر سقف حقوق این دستگاه‌ها ۲۱ برابر حقوق پایه است؛ بنابراین من از مدیران این دستگاه‌ها دعوت می‌كنم كه حقوق مدیران شركت‌های خود را منتشر كنند.

وی در پایان افزود: افرادی كه غیرقانونی از این صندوق حقوق گرفته‌اند باید مبالغ اضافی را برگردانند، در غیر این صورت علیه آنها اقدام قضایی خواهد شد. در صندوق ما ۴۰۰ ویژه‌خوار حضور داشته‌اند كه مربوط به هتل‌های ما بوده است. در مجموعه ایرانگردی و جهانگردی ما ۶۰ هتل وجود دارد. این هتل‌ها باید در ایام مسافرت پول به‌دست آورد اما نكته جالب اینجاست به علت استفاده سفارشی افراد از این هتل‌ها، مجموعه آنها زیان‌ده شده است. ما در این زمینه اقداماتی انجام داده‌ایم و همه این ۴۰۰ ویژه‌خوار باید این هزینه‌ها را پرداخت كنند.

در پایان مجری برنامه پایش همه مدیران كشور را به چالش انتشار همه دریافتی‌های خود، دعوت كرد.

منبع: روزنامه جام جم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند