نورانی مطرح کرد:

مردم برای خرید گوجه‌فرنگی عجله نکنند

مردم برای خرید گوجه‌فرنگی عجله نکنند

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به کاهش قیمت گوجه‌فرنگی در دو هفته گذشته گفت: گوجه فرنگی محصولی نیست که مردم نتوانند از مصرف آن چشم پوشی کنند؛ باید صبر کنند تا قیمت‌ها منطقی شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، سید رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه قیمت گوجه فرنگی نسبت به دو هفته قبل کاهش یافته است، گفت: دو هفته قبل قیمت این محصول حدود ۱۴ تا ۱۵ هزارتومان بود اما در حال حاضر نرخ آن بین ۸ تا ۱۰ هزارتومان متغیر است ضمن اینکه پیش بینی می‌شد قیمت گوجه فرنگی طی یک الی دو هفته آینده به تعادل برسد. اما اواخر هفته جاری بارش تگرگ در مناطق بوشهر، کنگان و … به تولید گوجه فرنگی، فلفل و برخی دیگر از صیفی‌جات خسارت شدیدی وارد کرده است.

وی اضافه کرد: مردم نیز باید به تعادل بازار کمک کنند وقتی که فصل محصولی تمام شده و عرضه آن کم است مردم هم میزان مصرف و خرید خود را کاهش دهند.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی کشور ادامه داد: گوجه فرنگی محصولی نیست که مردم نتوانند از مصرف آن چشم پوشی کنند؛ باید صبر کرد تا قیمت‌ها منطقی شود.

نورانی با بیان اینکه عرضه گوجه فرنگی نسبت به روزهای گذشته بیشتر شده است، گفت: گوجه گلخانه مثل گوجه بوته ای نیست که یکروزه تولید و عرضه آن زیاد شود و این مساله بستگی به تاریخ کشت دارد ضمن اینکه امسال سرمای زودرس و بارش برف و باران به محصول فضای باز خسارت وارد کرد که همین مساله باعث کاهش عرضه و چالش در بازار شده است.

وی با اشاره به اینکه برداشت گوجه گلخانه ای از آذرماه شروع می‌شود و از ماه دی به اوج می‌رسد، ادامه داد: در دی و بهمن محصول جنوب وارد بازار می‌شود.

نورانی درباره اینکه آیا صادرات از دلایل گرانی گوجه فرنگی است؟ گفت: صادرات به پاکستان به دلیل بالا بودن قیمت گوجه ایرانی هنوز آغاز نشده و آنها منتظر کاهش نرخ این محصول هستند تا واردات را شروع کنند.

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند