رئیس کل بانک مرکزی:

مردم را از شر تورم مزمن خلاص می‌کنیم / ثبات بازار ارز ادامه خواهد داشت

مردم را از شر تورم مزمن خلاص می‌کنیم / ثبات بازار ارز ادامه خواهد داشت

عبدالناصر همتی با بیان اینکه بانک مرکزی با نظارت شدید و دقیق تامین ثبات بازار ارز را ادامه خواهد داد، گفت: بانک مرکزی مصمم هست که روند ۵ دهه گذشته رابطه بانک مرکزی و دخل و خرج دولت را بازتعریف کرده و به‌تدریج مردم را از شر تورم مزمن خلاص کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرام خود در خصوص هدف‌گذاری تورم نکاتی را توضیح داد.

۱- ازهمه صاحبنظران و کارشناسان بابت ارائه نظرات سازنده و مفیدشان جهت نیل به تورم هدف‌گذاری شده، ممنونم. قطعا با تداوم نظرات و راهنمایی‌شان بانک مرکزی را در این مهم یاری خواهند کرد.

۲- همانگونه که جناب آقای رئیس جمهور تاکید کردند؛ انضباط مالی شرط مهم کنترل تورم است. تامین کسری بودجه از طریق واگذاری سهام و انتشار اوراق و تعمیق بازار بدهی، سیاست درست دولت است. این امر به بانک مرکزی کمک می‌کند که کنترل رشد نقدینگی را به‌طور جد دنبال کند.

۳- هدف گذاری، تعیین دستوری تورم نیست. بلکه تورم ماحصل تعاملات متغیرهای کلان اقتصادی مانند نرخ سود، رشد نقدینگی، کسر بودجه دولت و متغیرهای مانند این است. تورم به معنای افزایش مداوم قیمت سبد کالاها و خدمات در اقتصاد، را نمی توان به‌صورت دستوری کاهش و یا افزایش داد. اما تورم را می‌توان با تغییر متغیرهای کلان سیاست‌گذاری اقتصادی، مانند نرخ سود سیاست‌گذاری، یا تغییرات در عملیات بازار باز، یا تغییر ساختار بودجه و میزان تامین مالی کسر بودجه با استفاده از اوراق و مانند آن کنترل کرد.

۴- هدف‌گذاری تورمی یک سازوکار مدرن سیاست‌گذاری پولی و راهبرد جاافتاده‌ای در بانک‌های  مرکزی دنیا در سه دهه گذشته است. مصمم هستیم در ایران هم این تجربه موفق را بکار ببندیم. به یاری خداوند متعال بانک مرکزی مصمم هست که روند ۵ دهه گذشته رابطه بانک مرکزی و دخل و خرج دولت را بازتعریف کرده و به‌تدریج مردم را از شر تورم مزمن خلاص کند.

۵- بانک مرکزی با نظارت شدید و دقیق بر ترازنامه بانک‌ها، ناترازی بانک‌ها را کاهش داده و تامین ثبات بازار ارز را نیز ادامه خواهد داد. نرخ سود و دالان سود بازار بین بانکی نیز چنان تنظیم خواهد شد که همزمان با حفظ وضعیت انبساطی سیاست پولی، رشد انبساطی پولی کاهش پیدا کرده و عملا رشد تقاضای کل اقتصاد کنترل شده و نرخ تورم به محدوده هدف نزدیک شده و در کانال ۲۲ درصد قرار بگیرد.

۶- در شرایط اوج فشار حداکثری تحریم و آثار اقتصادی کرونا انجام اینگونه تحولات ساختاری و هدف‌گذاری‌ها، از سوی خیلی از دوستان، بسیار ریسکی تلقی شده است. در آن روزهای سخت تابستان ۹۷ که این مسولیت را پذیرفتم، تمام این شرایط قابل پیش بینی بود لذا احتمال پیش آمد این نوع ریسکها را درمسیر خدمت به مردم متقبل شدم.

۷- رویکرد فعال و اطلاع رسانی منظم و مداوم به فعالان اقتصادی و در جریان گذاشتن آحاد جامعه از ملزومات برنامه‌ها و سیاست‌های بانک مرکزی است.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند