مردم پول دارند ولی نمی‌دانند کجا سرمایه‌گذاری کنند

مردم پول دارند ولی نمی‌دانند کجا سرمایه‌گذاری کنند

یک کارشناس بورس با بیان اینکه نباید کام شیرین مردم با به خطر افتادن اصل سرمایه آنها تلخ نشود، گفت: امروز مردم تجربه کرده‌اند که اگر به سمت بازارهایی بروند که شفافیت ندارد، ضرر می‌کنند و ممکن است اصل سرمایه آنها از بین برود.

به گزارش تجارت‌نیوز، بهروز خدارحمی، کارشناس بورس تصریح کرد: فرهنگ‌سازی یکی از ضرورت‌های جامعه در زمینه بورس و فعالیت اقتصادی است. به صورت کلی حجم معاملات در بازار ایران کم است.

او علت پایین بودن حجم مبادلات در بازار سرمایه را وابسته بودن بازار به عوامل تاثیرگذار دیگری از جمله سیاست‌گذاری‌های بالادستی عنوان کرد و گفت: در کشور ما حرکت‌های بلندمدت بازار سرمایه به اتفاقات بزرگ در سیاست‌گذاری‌های کلان وابسته است و به صورت مقطعی ممکن است تغییرات مثبتی رخ دهد و نرخ مبادلات افزایش یابد، اما این یک روند دائمی و ثابت نیست.

خدارحمی افزود: معمولا انتظار در سرمایه‌گذاری‌ها، دریافت سود معادل 5 درصد بیشتر از نرخ تورم است، اما در عمل این روند رخ نمی‌دهد، چون عوامل دیگری دخیل است.

این کارشناس بورس با تاکید بر لزوم فرهنگ‌سازی در زمینه سرمایه‌گذاری در بورس گفت: یکی از بهترین فرصت‌ها برای فرهنگ‌سازی امروز است و مردم باید بدانند که سوداگری، استفاده از فرصت نیست.

خدارحمی ادامه داد: امروز مردم تجربه کرده‌اند که اگر به سمت بازارهایی بروند که شفافیت ندارد و نهادهای ناظر آن را قبول ندارند، ضرر می‌کنند و ممکن است اصل سرمایه آنها نیز از بین برود.

او افزود: امروز مردم می‌خواهند بدانند که پول خود را کجا سرمایه‌گذاری کنند که مطمئن باشد و علاوه بر نهادهای ناظر، تحلیلگران دیگری هم روزانه وضعیت آن را رصد می‌کنند و اجازه تخطی به شرکت داده نمی‌شود.

خدارحمی تاکید کرد: به نظر من امروزه مردم عطش این امر را دارند و به دنبال جایی مطمئن برای سرمایه‌گذاری‌اند.

این کارشناس با اشاره به مشکلاتی که اخیرا برخی از نهادهای مالی و شبهه بانکی ایجاد کرده‌اند، گفت: وقتی عدد سود یک صندوق با هیچ منطقی سازگار نیست و وقتی شرکتی وعده سود 20 درصدی می‌دهد، طبیعی است که مردم به آن شک می‌کنند و دولت و حاکمیت هم نباید نگران اطلاع‌رسانی شفاف در این زمینه باشد.

به گفته خدارحمی، نباید کام شیرین مردم با به خطر افتادن اصل سرمایه آنها تلخ نشود.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند