مرغداران جوجه‌ریزی را کاهش می‌دهند

مرغداران جوجه‌ریزی را کاهش می‌دهند

عضو اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ گوشتی از کاهش جوجه‌ریزی به دلیل تحمیل قیمت‌های نامناسب نسبت به هزینه تولید و ادامه ضرر و زیان تولیدکنندگان مرغ خبر داد.

عطاالله حسن زاده با اشاره به افزایش هزینه‌های تولید مرغ گوشتی افزود: افزایش قیمت جهانی نهاده‌ها، ‌نوسانات ارز و دیر رسیدن نهاده به مرغداری‌ها، ‌دلیل افزایش ۱۰۰۰ تومانی قیمت تمام شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، عضو اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ گوشتی با اشاره به اینکه علی رغم ­حمایت امور پشتیبانی دام این صنعت هنوز با مشکل مواجه است، گفت: متعادل نبودن وضعیت عرضه وتقاضا، پایین بودن قیمتها، ‌­زیان مرغداران را غیر قابل جبران کرده است که این روند سبب کاهش جوجه‌ریزی از سوی تولید کنندگان خواهد شد.

وی با اشاره به تولید ۱۰۵ تا ۱۱۰ میلیون قطعه جوجه ادامه داد: ما با افزایش تولید جوجه یک روزه مواجه هستیم که باید ۵ تا ۷ درصد از حجم کلی تولید جوجه یک روزه کم شود تا بازار عرضه وتقاضا متعادل شود.

حسن زاده با بیان اینکه تولیدمرغ گوشتی به اندازه نیاز بازار انجام خواهد شد گفت: هم اکنون قیمت تمام شده تولید مرغ ۵۵۰۰ تومان است که قیمت متعادل برای فروش این محصول بدون درنظر گرفتن سود مرغدار باید ۸۵۰۰ تومان باشد.

وی با اشاره به محدودیت سازمان پشتیبانی امور دام برای حمایت از مرغداران گفت: ما تلاش کردیم که ستاد تنظیم بازار قدرت سازمان پشتیبانی امور دام را برای حمایت بهتر از مرغداران افزایش دهد.

عضو اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ گوشتی ظرفیت تولید مرغ را در کشور ۳ میلیون تن اعلام کرد و ادامه داد: مصرف کشور ۲ میلیون و ۲۰۰ تن است که با توجه به برهم خوردن بازار به دلیل اختلاف تولید باید کارشناسان به این بخش ورود کنند که علاوه بر آن نیز دولت باید ردیف اعتباری برای مرغداران در نظر بگیرد.

تنش میان آمریکا و چین باعث افزایش قیمت جهانی نهاده‌های دامی شده است

مجید موافق غدیری رییس هیئت مدیره صنایع خوراک دام و طیور و آبزیان نیز با اشاره به تنش ایجاد شده در دنیا به دلیل مشکلات ایجاد شده بین دو کشور آمریکا و چین به عنوان برترین تولیدکننده و مصرف‌کننده خوراک دام گفت: این تنش سبب افزایش قیمت جهانی نهاده‌های دامی شده است.

وی با اشاره به قیمت ۲۵۰۰ تومانی ­کنجاله سویا ادامه داد: این نهاده ها با ارز ۳۸۰۰ تومانی وارد می‌شوند اما افزایش بسیار زیاد قیمت جهانی نهاده‌ها درهرصورت افزایش هزینه تمام شده را به دنبال داشته است.

غدیری با بیان اینکه تا چند روز آینده تنش‌ها کاهش خواهد یافت اما قیمت نهاده ها تغییر چندانی ندارد گفت: آسان‌سازی تخصیص ارز به نهاده‌های دامی، تسریع در گشایش اعتبار در این بخش ­برای راحتتر شدن در ­ثبت سفارش و کاهش تعرفه کنجاله سویا دو پیشنهاد ما به دولت برای کمک به مرغداران است.

رئیس­ هیئت مدیره صنایع خوراک دام و طیور و آبزیان گفت: پس از­­ماه رمضان تصمیمات جدی درخصوص رفع مشکلات مرغداران گرفته خواهد شد.

 

منبع: رادیو اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند