مروری بر حادثه رگ‌سفید

مروری بر حادثه رگ‌سفید

حادثه آتش‌سوزی حلقه چاه ۱۴۷ حفاری در منطقه رگ‎سفید یکی از تلخ‌ترین حوادث حوزه انرژی سال ۹۶ کشور بود که باعث به شهادت رسیدن دو تن از نیرو‌های این شرکت شد.

آتش‌سوزی حلقه چاه ۱۴۷ حفاری در منطقه رگ‌سفید یکی از حوادث سال ۹۶ حوزه انرژی کشور بود که به اذعان مدیران صنعت نفت کشور یکی از گسترده‌ترین آتش سوزی‌ها در تاریخ صنعت نفت بود که در تاریخ ۷ آبان ماه اتفاق افتاد.

به گزارش تجارت‌نیوز، حادثه‌ای که طی آن جدیدترین دکل‌های شرکت ملی حفاری که طول عمر در حدود یک سال بود به دلیل فوران گاز دچار حریق شد و به علت حجم بالای آتش‌سوزی در همان روزهای ابتدایی تخمین ادامه آتش‌سوزی تا ۳۰ الی ۴۰ روز آینده زده شد.

از همان ساعات اولیه راهکارهایی همچون احداث کمپ‌ها، احداث استخر ۱۳۰ هزار بشکه‌ای، پوشش آب‌افشانی از نقاط مختلف با استفاده از موتور پمپ‌های ۱۲ سیلندر، احداث خطوط لوله انتقال آب و استخر ذخیره آب، خنک‌سازی محوطه چاه، احداث موقعیت حفاری چاه‌های جدید مورد استفاده قرار گرفت که به دلیل حجم گسترده آتش راهگشا نبود و نهایتا باعث شد بخشی از تجهیزات دکل که مانع دسترسی به مرکز آتش است، جمع آوری و به بیرون از محدوده عملیات چاه منتقل شود.

در کنار این اقدامات، فعالیت‌هایی همچون مهار آتش از بالای دهانه چاه هم نتوانست آتش خشمگین درون چاه را مهار کند به همین خاطر کارشناسان دست به حفر دو چاه کمکی مورب در نزدیکی چاه اصلی کردند تا از طریق خاموشی از عمق بتوانند به مرکز اصلی آتش دسترسی پیدا کرده و ادامه اقدامات را از نزدیکی انجام دهند.

در تاریخ هفدهم آذر ماه و پس از گذشت چهل روز از حادثه رگ سفید سپهر سپهری مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران اعلام کرد ۲ حلقه چاه امدادی و با مجموع عمق ۳ هزار و ۳۰۰ متر و با از پیشرفت ۶۷ درصدی تاکنون صورت گرفته، ولی همچنان به هسته آتش نرسیدیم و آتش سوزی ادامه دارد.

پس از آن مجددا پیش‌بینی خاموشی‌ها به ۵۰ تا ۶۰ روز رسید تا اینکه بیژن نامدار زنگنه، چند روز پیش از خاموشی کامل در خصوص آخرین وضعیت چاه رگ سفید گفت: برای خاموشی رگ‌سفید و اطمینان در کار یکی از چاه‌ها کمکی بسیار نزدیک به نقطه تلاقی محل تغذیه حفر شده، این چاه ظرف چند روز آینده به منطقه مورد نظر ما می‌رسد و در آنجا در ابتدا آب تزریق می‌کنند و بعد از اطمینان محصولات دیگر تزریق می‌شود تا آتش کنترل شود.

در شامگاه پنجم دی ماه و پس از ۵۸ روز تلاش شبانه روزی فعالان این حوزه خبر خاموشی آتش سرکش چاه ۱۴۷ رگ سفید در رسانه‌ها منتشر شد تا برای نخستین بار در ایران چاه فوران کرده‌ای با فناوری جدید از پایین اقدام به خاموشی شده باشد.

سپهر سپهری مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران پس از خاموشی آتش اعلام کرد خاموشی چاه ۱۴۷ منطقه رگ سفید هم از لحاظ زمانبندی برای خاموشی و هم از حیث اقدامات صورت گرفته با توجه به حجم انفجار یک رکورد برای صنعت نفت کشور به حساب می‌آید.

 

منبع: میزان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند