کد خبر: 218832

مزیت‌های ایران در بازار عراق بد نیست

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق اظهار داشت: با امن‌تر شدن عراق، همه کشورها تقاضای فعالیت در این کشور را دارند، بنابراین بازار عراق یک بازار رقابتی در همه حوزه‌ها است.

سرویس کسب‌وکار -

یحیی آل‌اسحاق در خصوص سفر جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و هیئت همراه به عراق گفت: این هیئت ترکیبی از دولت و یک گروه هم رئیس اتاق بازرگانی ایران و اتاق‌های بازرگانی استان‌های مرزی و بنده هم به‌عنوان رئیس اتاق مشترک ایران و عراق در این هیئت بودم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در خصوص برنامه‌ها و اهداف این سفر، عنوان کرد: در این ۱۴ سالی که داریم در حوزه اقتصادی تلاش می‌کنیم، نقاط مثبت و منفی و مشکلات و نارسایی‌هایی را داشتیم و قرار بود در این فرصت این مسائل را حل و فصل نماییم و برنامه‌ای که با شرایط جدید تطبیق نماید، بریزیم و فعالیت‌ها به‌صورت بهتر شروع شود.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق، وضعیت عراق را از نظر اقتصادی تشریح کرد و گفت: عراق از نظر توانایی‌های مالی وضعیت بالقوه خوبی دارد یعنی صادرات نفتی در حدود دو برابر ما و جمعیتی نصف ما دارد و دارای یک بازاری است که ۴۰ سال عقب نگه داشته شده است که نیاز به همه حوزه‌ها دارد.

وی افزود: بازار اقتصادی در عراق آماده است و می‌توان در عراق زمینه همکاری و فعالیت در حوزه‌های مواد غذایی، مصالح ساختمانی، دارو و وسایل بهداشتی، میوه و تره بار، گردشگری و خدمات فنی و مهندسی را داشت.

آل اسحاق بیان کرد: حجم مبادلات تا پایان سال بین هفت تا هشت میلیارد دلار بوده است. بیشتر به عراق صادرات داشته‌ایم.

وی تشخیص وضعیت جدید دولت عراق را حائز اهمیت دانست و متذکر شد: عراق تاکنون گرفتار مسائل داعش و مسائل امنیتی و نظامی بوده است و با عنایت خداوند و کمک ایران و تلاش‌های خودشان، از این مشکل تقریبا رهایی یافته‌اند، و شرایط به سمت مسائل اقتصادی دارد می‌رود.

تاکنون بیشترین فعالان در بازار عراق چین، ترکیه و ایران بوده‌اند ولی الان با توجه به امن‌تر شدن عراق، همه کشورها تقاضای فعالیت و حضور در این کشور را دارند، بنابراین بازار عراق یک بازار رقابتی در همه حوزه‌ها است.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق ادامه داد: بنابراین باید هم از لحاظ قیمت، هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ خدمات پس از فروش و هم فاینانس‌ها بازار عراق مورد توجه قرار بگیرد تا در رقابت پیروز شویم.

وی تاکید کرد: مزیت‌های ایران بد نیست هم به لحاظ نزدیک بودن ما، هم به لحاظ تکنولوژی و مسائل فنی از شرایط خوبی برخورداریم و این فضای مثبتی برای حضور در این بازار داریم ولی باید به رقبای دیگر توجه کنیم و ملاحظات را ببینیم و افرادی که بتوانند در عراق جایی پیدا کنند حداقل تا ۱۵ سال می‌توانند فعال باشند.

آل اسحاق خط مشی و جهت‌گیری دولت عراق در رابطه با مسائل اقتصادی را مشکل بعدی دانست و گفت: عراقی‌ها به دنبال سرمایه‌گذاری در کشور خودشان هستند تا واردات کالا و حمایت‌های لازم را هم در این زمینه می‌کنند. استدلال آنها رسیدن به خودکفایی است.

 

منبع: تسنیم

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.19)
1311.4
2.4
مثقال طلا (%0.41)
662200
2700
سکه امامی (%0.68)
1617000
11000
دلار (%0.19)
4773
9
یورو (%0.09)
5858
5
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.