مسکن‌های مهر بیمه‌نامه کیفیت ساخت نداشتند

مسکن‌های مهر بیمه‌نامه کیفیت ساخت نداشتند

در حالی که گفته می‌شود در حادثه زلزله استان‌های غربی ایران بیشترین تخریب‌ها مربوط به ساختمان‌های مسکن مهر بوده گزارش‌ها حاکی از این است که این ساختمان‌ها هیچگونه بیمه مهندسی از جمله بیمه‌نامه کیفیت ساخت نداشتند.

علی رضایی، مدیر بیمه‌های آتش‌سوزی بیمه ایران در پاسخ به این که آیا ساختمان‌های مسکن مهر بیمه‌نامه‌ای داشتند، اظهار کرد: برای ساخت‌وسازها بیمه‌نامه‌ای به نام بیمه کیفیت ساخت وجود دارد و از دیدگاه شخصی من همه پیمانکارها باید اجبار داشته باشند تا این بیمه‌نامه را تهیه کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: در تمام دنیا وقتی می‌خواهند خانه‌ای بخرند یا بفروشند اولین مدرک مورد نیاز این است که آن ساختمان بیمه‌نامه دارد یا خیر. به نظر من در ساخت‌وسازها در ایران نیز این بیمه‌نامه باید اجباری شود.

مدیر بیمه‌های آتش‌سوزی بیمه ایران افزود: اگر ساختمانی بیمه‌نامه تضمین کیفیت ساختمان داشته باشد، کارشناس بیمه باید بر ساخت‌وساز نظارت کنند و مطمئن شود که این ساختمان تا ۱۰ سال در مقابل تمام حوادث مقاوم است، چرا که سازنده باید ۱۰ سال تضمین کیفیت ساختمان را بدهد.

رضایی تشریح کرد: در مسکن‌های مهر ستون‌هایی که باید بتنی می‌بودند، داخلش آجرهای سفالی ریخته‌اند و حتی میلگرد هم ندارند و این موضوع علت اصلی تخریب این ساختمان‌هاست. در واقع باید بگویم علت اصلی این تخریب‌ها عدم نظارت بر ساخت‌وساز است، وگرنه زلزله حادثه طبیعی است که در همه دنیا اتفاق می‌افتد، ولی ما چون نظارت دقیقی بر ساخت‌وسازهایمان نداریم، زلزله را بلا می‌نامیم.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند