مشارکت وزارت نفت برای منع تولید سلاح‌های شیمیایی

مشارکت وزارت نفت برای منع تولید سلاح‌های شیمیایی

مدیر حوزه ریاست پژوهشگاه صنعت نفت گفت: سعی داریم بیشترین تاثیر را در سیاست‌گذاری‌های مربوط به منع تولید سلاح‌های شیمیایی داشته باشیم.

امیرناصر احمدی، با اشاره به برنامه‌های مشارکت وزارت نفت در منع تولید سلاح‌های شیمیایی اظهار داشت: پژوهشگاه صنعت نفت به نمایندگی از وزارت نفت به عنوان مشاور فنی وزارت امور خارجه که مرجع ملی کنوانسیون صلح، آرامش و امنیت ملی است، در کنوانسیون منع تولید سلاح‌های شیمیایی حضور دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این کنوانسیون‌ها دو تیپ کلی دارند یکی بحث منع تولید سلاح‌های شیمیایی و دوم مدیریت مواد شیمیایی از تولید تا مصرف؛ شامل تولید، ترانسپورت، انتقال و ذخیره سازی که آلایندگی محیط زیستی و امنیت مواد شیمیایی را شامل می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر تیم پژوهشگاه صنعت نفت در این خصوص که چه پروتکل‌ها و برنامه‌هایی داشته باشیم که به سمت تولید سلاح های‌شیمیایی نرویم، کار می‌کند، همچنین مواد اولیه یا موادی که مصرف دوگانه دارند را کنترل می‌کنیم، در زمینه واردات باید متوجه باشیم که مواد اولیه در پتروشیمی‌ها چگونه مصرف می‌شوند علاوه بر آن در زمینه ذخیره سازی، مدیریت تولید و مصرف مواد شیمیایی فعالیت می‌کنیم.

مدیر حوزه ریاست پژوهشگاه صنعت نفت با اعلام اینکه پژوهشگاه در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی فعالیت می‌کند، گفت: 31 کشور عضو کنوانسیون منع تولید سلاح‌های شیمیایی هستند که از این تعداد 8 کشور آسیایی است و وزارت نفت به عنوان نماینده منطقه در این کنوانسیون حضور دارد.

وی تاکید کرد: بحث اصلی ما سیاست گذاری است ولی در کنار آن پروژه‌های تحقیقاتی هم انجام می‌شود.
احمدی ادامه داد: سعی داریم بیشترین تاثیر را در سیاست گذاری‌ها داشته باشیم زیرا هرچه بهتر سیاست گذاری شود نقش کشور در جهان موثرتر خواهد بود.

 

منبع: ایلنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند