مشکلات مغز و اعصاب؛‌ شایع‌ترین عوارض مصرف مواد مخدر

مشکلات مغز و اعصاب؛‌ شایع‌ترین عوارض مصرف مواد مخدر

متخصص علوم و اعصاب روان تاکید کرد: توجه به سلامت جامعه، مبارزه اجتماعی با مواد مخدر را می‌طلبد و باید نسبت به آینده جامعه اسلامی خود دغدغه داشته باشیم.

نیکی زاهدی‌کیا افزود: مخدرهای صنعتی و شیمیایی عوارض بسیاری روی سلامت بدن می‌گذارند، به عنوان مثال مصرف طولانی مدت این مواد باعث بروز صدمات زیادی به کبد می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه مشکلات مغز و اعصاب از جمله شایع‌ترین عوارض مصرف مواد مخدر است، اظهار کرد: انواع مواد مخدر با تاثیرگذاشتن بر عملکرد مغز باعث بروز حالت نشئگی و لذت مقطعی می‌شوند و به همین دلیل مصرف طولانی مدت آنها باعث بروز مشکلات اساسی در کارکرد مغز و اعصاب می‌شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: بسیاری از مواد مخدر مانند قرص‌های اکستازی، شیشه کوکائین و غیره تاثیرات مخربی بر مغز گذاشته و می‌توانند باعث از دست رفتن حافظه، از دست دادن قدرت تصمیم گیری، و اختلال حواس شوند.

زاهدی‌کیا با بیان اینکه استفاده طولانی مدت از مواد مخدر، روانگردان ها و یا آرام بخش‌ها، باعث ایجاد تغییرات ماندگار در مغز شده و می‌تواند موجب بروز افسردگی و یا توهم شود، تصریح کرد: به علاوه وابستگی عاطفی فرد معتاد به مصرف مواد مخدر بسیار شدید بوده و در مواردی ممکن است تا آخر عمر در وجود وی باقی بماند.

وی، عوارض جانبی مصرف مواد مخدر را به تدریج باعث بروز مشکلات روانی دانست و افزود: به عنوان مثال مصرف طولانی مدت مواد مخدر باعث کاهش میل و قوای جنسی شده و همین امر موجب بروز مشکلات روانی و حتی مشکلات خانوادگی و طلاق می‌شود.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، این متخصص علوم اعصاب و روان با اشاره به اهمیت بحث اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: مسئولان فرهنگی باید با جدیت بیشتر، نسبت به آگاه سازی و اطلاع رسانی از طریق رسانه ملی اقدام نمایند و با ساخت برنامه‌های مختلف در بین اقشار جامعه در قبال این پدیده شوم اهتمام داشته باشند.

زاهدی‌کیا با بیان اینکه آسیب‌های ناشی از این معضل، توجه بیش از پیش به برنامه‌های پیشگیری، درمان و کاهش آسیب اعتیاد را طلب می‌کند، تصریح کرد: این امر در سایه همکاری‌های درون بخشی و برون بخشی مناسب دولت و دستگاههای فرهنگی ، اقتصادی، اجتماعی و آموزشی تحقق می‌یابد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند