مصوبات فرماندهی کل قوا درخصوص سربازان مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

مصوبات فرماندهی کل قوا درخصوص سربازان مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

ستادکل نیروهای مسلح در اطلاعیه‌ای مصوبات مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا درخصوص سربازان مناطق زلزله زده کرمانشاه را اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، متن اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح پیرامون مصوبات مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا درخصوص سربازان مناطق زلزله‌زده کرمانشاه منتشر شد که در ذیل آمده است:

ضمن عرض تسلیت به هموطنان زلزله‌زده استان کرمانشاه که عزیزان خود را از دست داده‌اند و علو درجات برای تمامی درگذشتگان حادثه و آرزوی صبر و سلامتی برای کسانی که در این حادثه مصدوم شده‌اند، بنا به پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح و تصویب مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا تسهیلاتی به شرح زیر برای کارکنان وظیفه مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه در نظر گرفته شده است:

الف- به سربازان در حال خدمت در زمان وقوع زلزله (حین خدمت و آموزش)، اعزامی از مناطق فوق که خانواده‌های آنان در مناطق زلزله‌زده سکونت دارند و به افراد خانواده و واحدهای مسکونی‌شان برابر تایید هیات رسیدگی موضوع ماده ۲۴ قانون خدمت وظیفه عمومی ۴۰ درصد و یا بالاتر صدمه وارد گردیده، به مدت سه ماه مرخصی اضطراری داده شود و این مدت جزء خدمت دوره ضرورت محسوب می‌گردد.

کسانی که بعد از شنیدن خبر زلزله بدون اخذ مرخصی خدمت خود را ترک کرده‌اند، در صورتی که متحمل آسیب‌های جانی و مالی (تخریب ۴۰ درصد و یا بالاتر واحد مسکونی) گردیده‌اند، در شمول مرخصی یادشده قرار گرفته و بقیه افراد پس از مراجعه به محل زندگی و اطلاع از وضعیت و سلامت خانواده می‌بایست پس از ده روز به محل خدمت خود مراجعه نموده و این ده روز جزء مرخصی استحقاقی آنان محاسبه خواهد شد.

ب- سربازانی که خانواده آنان در محل زلزله‌زده سکونت داشته و به سبب این زلزله آسیبی به افراد خانواده و یا به واحدهای مسکونی‌شان ۴۰ درصد و یا بالاتر صدمه وارد شده به نزدیک‌ترین یگان نظامی یا انتظامی محل سکونت خانواده منتقل شوند.

ج- اعزام مشمولین شهرستان‌های زلزله‌زده که آسیبی به افراد خانواده و یا به واحدهای مسکونی‌شان ۴۰ درصد و یا بالاتر صدمه وارد شده به مدت یک‌سال به تعویق افتاده و نیروهای مسلح نیز نیروهای اختصاص یافته را تا مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ پس از طی مدت آموزش نظامی در نزدیک‌ترین یگان نظامی و یا انتظامی محل سکونت خانواده به‌کارگیری نمایند.

مشمولین و سربازان زیر با تشخیص هیات رسیدگی موضوع ماده ۲۴ قانون وظیفه عمومی از انجام و یا ادامه خدمت دوره ضرورت معاف گردند:

  1. کسانی که تمام یا حداقل دو نفر از اعضا خانواده درجه یک خود را از دست داده باشند.
  2. کسانی که سرپرست خانواده را از دست داده و یا سرپرست خانواده به دلیل معلولیت ناشی از زلزله قادر به اداره امور خود نباشد و فرزند دیگری که سرپرستی خانواده را برعهده بگیرد، در استان حضور نداشته باشد.
  3. سربازان متاهل دارای فرزند که همسر و یا فرزند خود را از دست داده یا همسر به دلیل معلولیت قادر به اداره امور خانواده نباشد.
  4. سربازان متاهلی که به دلیل از دست دادن پدر و پدر همسر (هر دو) در محل بی‌سرپرست باشند.
  5. سربازان متاهلی که منزل مسکونی‌شان قابل سکونت نبوده و از بین‌رفته محسوب می‌شود.

لازم به ذکر است هیات رسیدگی موضوع ماده ۲۴ قانون خدمت وظیفه عمومی با حضور افراد زیر تشکیل می‌گردد:

  • بخشدار محل یا نماینده او
  • رئیس وظیفه عمومی محل یا نماینده او
  • نماینده دادستان شهرستان و در صورت نبودن دادسرا و وجود دادگاه، نماینده دادگاه
  • نماینده سپاه پاسداران محل
  • یک نفر نماینده شورای اسلامی شهرستان یا شورای اسلامی بخش یا شهر

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند