مطالعه ابعاد بیت‌کوین در بورس کالا

مطالعه ابعاد بیت‌کوین در بورس کالا

مدیرعامل بورس کالای ایران درباره حضور بیت‌کوین در تجارت ایران و بورس کالا اظهار کرد: بیت‌کوین طرفداران زیادی دارد.

حامد سلطانی‌نژاد با بیان اینکه اکنون بیت‌کوین در بورس کالا مورد معامله قرار نمی‌گیرد، افزود: کنترل اثر پذیری این پول الکترونیک در تجارت کشور و همچنین پیش‌بینی ظرفیت‌های آن تنها با ورود و مطالعه مباحث آن امکان‌پذیر است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی گفت: در گستره دامنه بورس کالا انجام معامله‌های کالایی با پولی به غیر از ارزهای رایج مؤثر است و بسیاری از کالاها با ارزش بیت کوین مقایسه می‌شوند. بنابراین این موارد می‌توانند دلیلی برای پیگیری، بررسی ابعاد و زاویه‌های مختلف بیت کوین باشند.

سلطانی‌نژاد تصریح کرد: اجناس گوناگون موجود در بازار ایران تنها با ارزهای رایج به ویژه ریال و دلار قیمت‌گذاری می‌شود، حال اگر ارز دیگری بر سازوکارهای بازار ظهور کند قطع به یقین بر روی مراحل کشف قیمت‌ها و شیوه تجارت که شامل تبادل پول، نحوه اخذ و ضمانت‌هاست؛ اثر غیر قابل انکاری می‌گذارد.

این مقام مسوؤل افزود: اکنون کشورهای هم چون سوئد، دانمارک، کره‌جنوبی، هلند، فنلاند، کانادا، استرالیا و انگلیس این ارز را به رسمیت شناخته‌اند و معامله‌های خود را با استفاده از این ارز پیش می‌برند. این تغییر نگرش نحوه مبادله جهانی را دست خوش تغییر قرار می‌دهد، بنابراین ایران هم باید پیش از فراگیر شدن این ارز مجازی به تدوین برنامه ریزی و تفکر بر ابعاد آن بپردازد.

وی درباره به اجرا رسیدن بیت کوین در تجارت‌های ایران بیان کرد: همان‌طور که گمان نمی‌کردیم نرم افزار تاکسی‌های اینترنتی بتواند روزی جایگاه آژانس‌های تاکسی‌رانی را بگیرد، در مورد اجرای بیت‌کوین هم نمی‌توان ساده‌لوحانه نظر دارد. چراکه هر نهادی با توجه به حوزه فعالیت خود باید اثر آن را مد نظر قرار دهد و متناسب با واکنش‌های آن به برنامه ریزی متناسب بپردازد.

سلطانی‌نژاد تصریح کرد: اکنون زیرساخت‌های قانونی بیت‌کوین در ایران وجود ندارد و دارای ضریب ریسک بالایی است، اما اگر جمع بندی‌های کلی نظام اقتصادی به سمت قانونی شمردن این ارز مجازی پیش برود، از ظرفیت‌های آن استفاده خواهیم کرد. اگر هم سیاستی مبنی بر محدود‌سازی این ارز اخذ شود، راه کارهای جلوگیری از ورود آن به بازار را پیش خواهیم گرفت.

وی راجع به اثر کنونی بیت کوین در بورس کالا اظهار کرد: بیت کوین اکنون در تجارت‌های ایران از جمله بورس کالا اثری ندارد و با توجه به اینکه به تازگی توجه عده‌ای را به خود جلب کرده، فکر نمی‌کنم در این مدت کوتاه بتواند اثر خود را اعمال کند.

سلطانی‌نژاد درباره سازوکارهای نظارتی تدوین شده در مطالعه ابعاد این ارز مجازی گفت: با به رسمیت شناختن بیت کوین از سوی نظام جمهوری اسلامی ایران، برای نظارت بر روی آن با هیچ یک از دفاتر بین المللی بحث و هماهنگی انجام نخواهد شد بلکه تمامی هماهنگی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها تنها محدود به فضای مجازی می‌شود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند