کد خبر: 165889

تحلیلگر مسائل اقتصادی:

معافیت‌های مالیاتی بی‌منطق لغو شود

یک تحلیلگر مسایل اقتصادی گفت: «اگر قرار بر معافیت مالیاتی باشد، بخش‌های اقتصادی باید از این معافیت‌ها بهره بگیرند و نه نهادها.»

معافیت‌های مالیاتی بی‌منطق لغو شود
سرویس اقتصاد کلان -

سعید لیلاز درباره میزان معافیت‌ها و فرار مالیاتی اظهار داشت: «به نظر من ملتی که مالیات خود را نمی‌پردازد، نمی‌تواند انتظار دموکراسی داشته باشد و نمی‌تواند انتظار پاسخگویی از حکومت داشته باشد؛ دولتی که از درآمد نفت استفاده می‌کند، جواب ملت خود را نیز نمی‌دهد. باید باز هم در معافیت‌های مالیاتی بازنگری شود.»

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: «هیچ معافیتی از هیچ نهاد و سازمانی نباید پذیرفته شده باشد؛ اگر قرار بر معافیت مالیاتی است، بخش‌های اقتصادی باید از این معافیت‌ها استفاده کنند، نه نهادها و دستگاه‌های متعلق به این گروه یا آن گروه. ممکن است دولت اعلام کند که من از بخش صادرات مالیات نمی‌گیرم یا از بخش کشاورزی به دلیل امنیت غذایی یا از سیستان و بلوچستان به دلیل اینکه جزء نقاط محروم است، مالیات نمی‌گیرم. اینها سیاست‌هایی روشن و پذیرفته شده است، اما نمی‌تواند بگوید از بعضی‌ها مالیات نمی‌گیرم.»

بازنگری در جایگاه اقتصادی دستگاه‌ها

این تحلیلگر مسایل اقتصاد ایران با تاکید بر اینکه معافیت‌های اقتصادی به سمت بخش‌های اقتصادی و مناطق جغرافیایی برود، عنوان کرد: «برای بازنگری در معافیت‌های مالیاتی هم به تکنولوژی، هم به یک بازنگری کلی در جایگاه اقتصادی دستگاه‌های اقتصادی مختلف نیاز داریم و در عین حال باید به سمت آزادسازی اقتصادی واقعی حرکت کنیم. یعنی بنگاه‌های اقتصادی کشور را که متاسفانه عمدتا تحت پوشش دولت یا بخش عمومی هستند و صرف نظر از اینکه مالیات می‌دهند یا نه، کارآمدی ندارند، باید به سمت کارآمدی ببریم.»

او اضافه کرد: «بنابراین ساختار اقتصادی ایران باید از بن دگرگون شود و به سمت آزادسازی اقتصادی و مقررات زدایی واقعی حرکت کنیم. همچنین باید هدف را خصوصی سازی واقعی و رانت‌زدایی و فسادزدایی در دستور کار قرار بگیرد.»

او با بیان اینکه کشور با درآمدهای نفتی قابل اداره کردن نیست،تصریح کرد: «تمام دستگاه‌های کشور بر سر این موضوع باید به یک جمع‌بندی روشن برسند که این کشور دیگر با درآمد نفت، قابل اداره کردن نیست؛ هر دولتی هم روی کار باشد، این موضوع صحت دارد.»

لیلاز اضافه کرد: «من حدسم این است که تا ۱۰ سال آینده درآمدهای نفتی با هر میزان تغییر قیمت نفت نخواهند توانست بیش از هزینه ضروری دولت‌ها را جبران کنند. در واقع در چشم‌انداز آتی، ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که حتی با بهبود قیمت‌های جهانی نفت خام، درآمدهای مازادی برای کشور ایجاد شود. بنابراین باید این دولت و دولت‌های آتی به سمت مالیات‌ستانی برود.»

برنامه‌ریزی سه یا چهارساله

او با بیان اینکه شرط مالیات‌ستانی، لغو معافیت‌های بی‌منطق و برقراری تکنولوژی مالیاتی است، عنوان کرد: «اگر هزینه‌های جاری و زائد و بی‌مورد دولت کاسته شود، دولت در برابر مالیات‌دهندگان پاسخگو خواهد شد. اگر مردم به دولت برای اداره آن مالیات می‌دهند باید خود نیز بتوانند دولت را اداره کنند. بنابراین ارتباط تنگاتنگی بین نظام مالیاتی سالم و دموکراسی در همه دنیا وجود دارد.»

استاد دانشگاه شهید بهشتی نقطه شروع اصلاح ساختاری در اقتصاد کشور را حذف معافیت‌های مالیاتی دانست و گفت: «اگر در یک دوره سـه یا چهار سال سهم درآمدهای مالیاتی کشور را در تولید ناخالص کشور را به ۱۲ درصد برسانیم، می‌توان به این درآمدها تکیه کرد. برای همین لازم است که درآمدهای مالیاتی به ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در سال برسد. چاره‌ای نیست و همه باید شرایط را درک کنند.»

او ادامه داد: «باید بدانیم که روزبه‌روز اقتصاد ما بزرگ‌تر و حوائجمان بیشتر می‌شود و جمعیتمان نیز در حال افزایش است. صادرات نفت کشور نسبت به جمعیت در سال ۱۳۵۵ تا امروز یعنی در ۴ دهه گذشته سال گذشته، یک‌سوم شده، این در حالی است که جمعیت کشور به دو برابر افزایش یافته است.»

لیلاز گفت: «صادرات نفت خام برای هر ایرانی، طی ۴۰ سال گذشته به یک‌ششم کاهش یافته است و این مقدار صادرات نفت دیگر قادر به پوشش دادن حوائج دولت و ملت ایران نیست. اگر می‌خواهیم مثل یونان نشویم باید این موضوع را درک کنیم که دیگر با درآمدهای نفتی و درآمدهای قرضی قادر به اداره دولت نیستیم. هزینه جاری دولت حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان است که کمتر نصف آن را از درآمد مالیاتی تامین می‌کند و باید آن را دو برابر کند.»

او با بیان اینکه ایران با نرخ مالیات‌ستانی ۲۵ درصدی، بهشت مالیاتی دنیاست، خاطرنشان کرد: «اگر فعالان اقتصای ایران نمی‌خواهند با همین نرخ مالیات بدهند نیز جای سوال زیادی را ایجاد می‌کند؛ البته تاکید می‌کنم که مالیات‌دهندگان حق دارند که بگویند معافیت‌های نهادی و سازمانی را قبول ندارند که البته حرف درستی است. حق دارند که بدانند مالیات‌ها کجا خرج می‌شود. حق دارند که وقتی اظهارنامه‌های مالیاتی خود را درست پر می‌کنند با مالیات مضاعف سازمان امور مالیاتی مواجه نشوند. اینها همه حرف‌های درستی است، اما از آن طرف همه باید ۲۵ درصد درآمد خود را مالیات بدهند و همان‌گونه که کارمندان و کارگران کشور در حال دادن مالیات هستند، همه مردم باید از قانون تمکین کنند.»

 

منبع: خبرآنلاین

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.15)
1328.6
1.9
مثقال طلا (%0)
623200
سکه امامی (%0)
1479900
دلار (%0)
4500
یورو (%0)
5523
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.