دو شرکت انگلیسی از تحریم‌های آمریکا معاف شدند

دو شرکت انگلیسی از تحریم‌های آمریکا معاف شدند

ایالات متحده به دو شرکت بریتیش پترولیوم و سریکا (Serica) برای ادامه فعالیت در میدان گازی رام معافیت اعطا کرد. هنوز مشخص نیست که آیا صدور این مجوز نشانه‌ای از کم شدن مواضع آمریکا علیه ایران باشد.

آمریکا به دو شرکت بی‌پی (بریتیش پترولیوم) و سریکا انرژی برای ادامه فعالیت‌هایشان در میدان گازی رام در دریای شمال، که 50 درصد آن متعلق به ایران است، معافیت اعطا کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از اویل‌پرایس، این معافیت همچنین به شرکت سریکا اجازه خواهد داد خرید سهم شرکت بی‌پی را در میدان رام کامل کند.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا به نهاد‌های انگلیسی اجازه ارائه کالا و خدمات و حمایت از میدان گازی رام را داده است. این مجوز تا پایان اکتبر 2019 معتبر است و امکان تمدید آن هم وجود دارد. میدان گازی رام حدود پنج درصد از گاز انگلیس را تامین می‌کند و اگر این شرکت‌ها موفق نمی‌شدند در مقابل تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران معافیت دریافت کنند، امکان تعطیلی این میدان در ماه آینده میلادی وجود داشت.

بر اساس گزارش‎ها، شرایط خاصی در مورد این معافیت در نظر گرفته شده است. به گفته مقامات شرکت سریکا، مجوز جدید به شرط ایجاد حسابی صادر شده که تمام منافع اقتصادی شرکت ملی نفت ایران یا شرکت‌های تابعه آن از فعالیت این میدان تا زمان اجرا شدن تحریم‌ها در این حساب نگهداری شود.

در زمان تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران نیز این روند وجود داشت.

شرکت بی‌پی که در اوایل سال جاری 50 درصد از سهام خود را به شرکت سریکا فروخته بود، در ماه می و به دنبال نگرانی‌ها از تحریم‌های آمریکا، فعالیت و تولید خود را در این میدان متوقف کرد. در آن زمان یک مقام ارشد این کمپانی اعلام کرد: بی‌پی بر اساس تحریم‌های آمریکا عمل می‌کند و از این رو تصمیم گرفته تا برنامه‌ریزی و فعالیت‌های خود را در دریای شمال به تعویق بیندازد.

هنوز مشخص نیست که آیا این مجوز حکایت از کم شدن شدت مواضع آمریکا علیه ایران دارد یا نه. پیش‌تر مقامات آمریکایی هیچ‌گونه انعطاف‌پذیری در این زمینه نشان نداده بودند؛ اما حالا رسانه‌ها به نقل از این مقامات گفته‌اند که بر اساس نیاز، به برخی شرکت‌ها معافیت اعطا می‌شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند