کد خبر: 189264

معدوم‌سازی ۱۷ میلیون قطعه مرغ در سطح کشور

رئیس سازمان دامپزشکی گفت: با شناسایی ۳۵۰ کانون بیماری آنفلوآنزای حاد پرندگان در استان‌های مختلف کشور ۱۷ میلیون قطعه مرغ برای پیشگیری از شیوع بیماری معدوم‌سازی شد.

محدودیتی در خرید مرغ مازاد مرغداران وجود ندارد
سرویس بازار -

دکتر علیرضا رفیعی‌پور که به مشهد سفر کرده است روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: بیماری آنفلوآنزای پرندگان از سال ۱۳۹۵ در کشور شیوع یافت و از ابتدای امسال تاکنون ۱۵ استان را درگیر کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: همچنین ۸۵ درصد از مرغ‌های معدوم شده در بین مرغ‌های تخم‌گذار به دلیل فراگیری بیماری در بین این گروه گزارش شده است.

رئیس سازمان دامپزشکی شمار مرغداری‌های کشور را ۳۴ هزار واحد اعلام و بیان کرد: ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان طی امسال در مرغداری‌های ۱۵ استان به ویژه آذربایجان شرقی، قم، تهران، البرز و قزوین گزارش شده است.

در خراسان رضوی که از حساسیت بالایی برخوردار است با توجه به اقدامات پیشگیرانه تاکنون موردی از بیماری آنفلوآنزای پرندگان مشاهده نشده و این استان از همین نظر پاک است.

وی گفت: سویه جدید آنفلوآنزای حاد فوق پرندگان از نوع H5N8 می‌باشد که بیشتر مرغ‌های تخم‌گذار را درگیر می‌کند.

این بیماری پارسال در ۶۵ کشور دنیا اعم از اروپایی، آسیای شرقی و آسیای میانی گزارش شده است. بیماری آنفلوآنزای پرندگان پارسال در ۲۵ استان ایران گزارش شد.

رفیعی‌پور در ادامه از تخصیص ۳۰۰ میلیارد ریال بابت معدوم‌سازی مرغ‌های آلوده خبر داد و افزود: ۲۰۰ میلیارد ریال نیز بابت خسارت به مرغداری‌ها و بازگشت به چرخه تولید اختصاص یافته است.

وی همچنین شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان را یکی از عوامل گرانی تخم‌مرغ ذکر و بیان کرد: با معدوم سازی ۱۷ میلیون قطعه مرغ بلافاصله واردات تخم‌مرغ به کشور انجام شد و مازاد تخم مرغ تولیدی در استان‌های پاک از بیماری نیز به سایر نقاط کشور انتقال یافت.

رئیس سازمان دامپزشکی پرورش جوجه مرغ تخم‌گذار در استان‌های پاک از بیماری آنفلوآنزا را از دیگر اقدامات در حال انجام در این زمینه عنوان و بیان کرد: از پارسال که بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور شیوع یافته صادرات تخم‌مرغ به کشورهای دیگر متوقف شده است.

وی به اقدامات برای مهار بیماری‌های دام و طیور نیز اشاره و بیان کرد: با تلاش شبانه روزی دست‌اندرکاران حوزه دامپزشکی اکنون شاهد کاهش ۵۰ درصدی بیماری‌های تب مالت و سیاه زخم نسبت به گذشته و همچنین کاهش ۱۵ تا ۷۵ درصد بیماری مشترک بین انسان و دام در سطح کشور هستیم.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.06)
1346.1
0.8
مثقال طلا (%0)
736700
سکه امامی (%0)
1829000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6775
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.