معدوم‌سازی ۱۷ میلیون قطعه مرغ در سطح کشور

رئیس سازمان دامپزشکی گفت: با شناسایی 350 کانون بیماری آنفلوآنزای حاد پرندگان در استان‌های مختلف کشور 17 میلیون قطعه مرغ برای پیشگیری از شیوع بیماری معدوم‌سازی شد.

معدوم‌سازی ۱۷ میلیون قطعه مرغ در سطح کشور

دکتر علیرضا رفیعی‌پور که به مشهد سفر کرده است روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: بیماری آنفلوآنزای پرندگان از سال ۱۳۹۵ در کشور شیوع یافت و از ابتدای امسال تاکنون ۱۵ استان را درگیر کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: همچنین ۸۵ درصد از مرغ‌های معدوم شده در بین مرغ‌های تخم‌گذار به دلیل فراگیری بیماری در بین این گروه گزارش شده است.

رئیس سازمان دامپزشکی شمار مرغداری‌های کشور را ۳۴ هزار واحد اعلام و بیان کرد: ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان طی امسال در مرغداری‌های ۱۵ استان به ویژه آذربایجان شرقی، قم، تهران، البرز و قزوین گزارش شده است.

در خراسان رضوی که از حساسیت بالایی برخوردار است با توجه به اقدامات پیشگیرانه تاکنون موردی از بیماری آنفلوآنزای پرندگان مشاهده نشده و این استان از همین نظر پاک است.

وی گفت: سویه جدید آنفلوآنزای حاد فوق پرندگان از نوع H5N8 می‌باشد که بیشتر مرغ‌های تخم‌گذار را درگیر می‌کند.

این بیماری پارسال در ۶۵ کشور دنیا اعم از اروپایی، آسیای شرقی و آسیای میانی گزارش شده است. بیماری آنفلوآنزای پرندگان پارسال در ۲۵ استان ایران گزارش شد.

رفیعی‌پور در ادامه از تخصیص ۳۰۰ میلیارد ریال بابت معدوم‌سازی مرغ‌های آلوده خبر داد و افزود: ۲۰۰ میلیارد ریال نیز بابت خسارت به مرغداری‌ها و بازگشت به چرخه تولید اختصاص یافته است.

وی همچنین شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان را یکی از عوامل گرانی تخم‌مرغ ذکر و بیان کرد: با معدوم سازی ۱۷ میلیون قطعه مرغ بلافاصله واردات تخم‌مرغ به کشور انجام شد و مازاد تخم مرغ تولیدی در استان‌های پاک از بیماری نیز به سایر نقاط کشور انتقال یافت.

رئیس سازمان دامپزشکی پرورش جوجه مرغ تخم‌گذار در استان‌های پاک از بیماری آنفلوآنزا را از دیگر اقدامات در حال انجام در این زمینه عنوان و بیان کرد: از پارسال که بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور شیوع یافته صادرات تخم‌مرغ به کشورهای دیگر متوقف شده است.

وی به اقدامات برای مهار بیماری‌های دام و طیور نیز اشاره و بیان کرد: با تلاش شبانه روزی دست‌اندرکاران حوزه دامپزشکی اکنون شاهد کاهش ۵۰ درصدی بیماری‌های تب مالت و سیاه زخم نسبت به گذشته و همچنین کاهش ۱۵ تا ۷۵ درصد بیماری مشترک بین انسان و دام در سطح کشور هستیم.

 

منبع: ایرنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید