ممنوعیت ساخت وساز بر روی گسل‌های تهران

ممنوعیت ساخت وساز بر روی گسل‌های تهران

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری گفت: حریم گسل‌های تهران شناسایی شده و الزام عدم صدور پروانه ساختمانی در حریم گسل‌ها به شهرداری تهران ابلاغ شده است.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری گفت: ساخت پلاسکوی جدید طبق مصوبه این شورا پیش رفته و از کمیسیون ماده ۵ نیز مصوبه اخذ کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدسعید ایزدی در نشست خبری نخستین نمایشگاه مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری با بیان اینکه از سال گذشته به دنبال اجرای طرح سیاست بازآفرینی شهری در حوزه معاونت معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی بوده‌ایم درباره وضعیت ساختمان پلاسکو گفت: چند روز بعد از ریزش ساختمان پلاسکو، شورای عالی شهرسازی و معماری مصوبه‌ای داشت مبنی بر اینکه تهیه طرح جدید برای این ساختمان از طریق مسابقه باشد. در حال حاضر شورای عالی شهرسازی همین یک مصوبه را برای پلاسکو دارد که بر اساس آن مسابقه برگزار و طرح منتخب تصویب شد. ساخت پلاسکو جدید نیز مصوبه کمیسیون ماده ۵ شهرداری را دریافت کرد و فردا صبح در شورای عالی شهرسازی جزئیات طرح پلاسکو جدید از نظر انطباق آن با ضوابط بلندمرتبه سازی بررسی خواهد شد.

وی درباره موضوع حذف پارکینگ و اضافه شدن ۵ طبقه تجاری به پلاسکوی جدید گفت: این موضوع نیز قرار است در شورای عالی شهرسازی بررسی شود که آیا ساخت این طبقات نیز امکان‌پذیر است یا خیر.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری درباره تراکم جمعیت در منطقه ۲۲ تهران نیز ادامه داد: مشکل ما در این منطقه، ظرفیت جمعیت پذیری آن است. سقف مصوبه جمعیتی این منطقه بر اساس تصمیمات شورای عالی شهرسازی و معماری ۳۲۰ هزار نفر بوده اما تاکنون برای پذیرش ۴۸۰ هزار نفر ساخت‌وساز انجام شده است.

ایزدی تصریح کرد: در معاونت معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در حال بررسی ظرفیت جمعیت‌پذیری شهرها در راستای اجرای برنامه مسکن وزارت راه و شهرسازی مبنی بر ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی جدید هستیم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر افزایش حریم و محدوده شهرها گفت: اولویت ما در اجرای این برنامه ساخت‌وساز مسکن، توسعه درونی شهرها در بافت‌های نابسامان شهری و در مرحله دوم توسعه متصل و در مرحله سوم توسعه منفصل شامل ساخت شهرک‌های جدید است. از این همین رو آیین‌نامه شهرک‌سازی در شورای عالی شهرسازی تدوین می‌شود.

به گفته ایزدی، شورای عالی شهرسازی و معماری صرفا بدنبال اضافه کردن محدوده شهرها نیست بلکه ظرفیت جمعیت‌پذیری شهرها را با اولویت احیای بافت‌های فرسوده دنبال می‌کنیم.

وی درباره افزایش محدوده شهر جدید پردیس و تصویب آن در شورای عالی شهرسازی اظهار داشت: طبق دستور رهبر معظم انقلاب موظف شدیم اراضی معوض برای ۳۲ تعاونی مسکن خصوصا شهرک زیتون در شمال شرق تهران تامین کنیم. از همین رو توسعه محدوده شهر جدید پردیس در شمال این شهر و وارد شدن اراضی واصفجان به جای اراضی شهرک زیتون تصویب شد.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری با تاکید بر اینکه قرار است طرح جامع تهران بازنگری شود، اظهار داشت: این امر در حال اجراست و نهاد طرح مطالعات جامع با همکاری شورای عالی شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران احیا می‌شود. همچنین طرح تفصیلی تهران نیز تغییر می‌کند که در همین زمینه اقداماتی مانند طرح تفصیلی دره فرحزاد، طرح تفصیلی دره کن، طرح تفصیلی منطقه ۱۷، طرح تفصیلی منطقه ۲۲، بلندمرتبه سازی در تهران و … در شورای عالی شهرسازی نهایی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در شورای عالی شهرسازی و معماری حریم گسل‌های تهران شناسایی شده و الزام عدم صدور پروانه ساختمانی در حریم گسل‌ها به شهرداری تهران ابلاغ شده است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند