منابع چشمه‌های تامین آب شرب شهر یاسوج ۷۰ درصد کاهش یافت

منابع چشمه‌های تامین آب شرب شهر یاسوج ۷۰ درصد کاهش یافت

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در سال‌های اخیر هر ساله یک یا دو حلقه چاه تامین آب یاسوج خشک و از مدار خارج می‌شود، گفت:منابع چشمه‌های تامین آب شرب شهر این شهر ۷۰ درصد کاهش یافت.

سید علی لدنی‌نژاد در همایش مدیریت مصرف آب در خانواده اظهار داشت: برخی از منابع آب سطحی تامین آب شهر یاسوج از جمله چشمه‌های محمود آباد و آب نهر دچار کاهش آب ۷۰ درصدی شده‌اند و هر سال یک تا دو حلقه از چاه‌های تامین آب این شهر خشک و از مدار بهره برداری خارج می‌شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از ۳۳۰ شهر کشور دچار تنش آبی هستند، عنوان کرد: ۴ شهر استان شامل یاسوج، دیشموک، مادوان و باشت در وضعیت تنش آبی قرار دارند که در صورت عدم رعایت صرفه‌جویی و افزایش مصرف آب تنش آبی به تنش شدید و بحران آبی تبدیل می‌شود.

لدنی‌نژاد با اشاره به اینکه کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی اثر خود را روی منابع تامین آب شهرهای سردسیری بیشتر نشان می‌دهد، تاکید کرد: انتظار می‌رود شهروندان صرفه‌جویی در مصرف آب را جدی بگیرند زیرا در صورت ادامه این روند مشکلات کم آبی و تنش آبی بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه آب شرب بر خلاف آب مصرفی در کشاورزی و صنعت با صرف هزینه‌های بالا به دست مشترکان می‌رسد، تصریح کرد: هم اکنون آب شرب در استان با سوپسید ۷۰ درصد به دست شهروندان می‌رسد.

لدنی‌نژاد فراگیری روش‌های مصرف بهینه آب و استفاده بهینه از آب شرب توسط مشترکان را بسیار ضروری دانست و افزود: بدون همکاری مردم در این زمینه مشکلات مربوط به تنش آبی و مدیریت توزیع راه به جایی نمی‌برد.

وی از عزم جدی آبفای استان در شناسایی و جمع آوری انشعابات غیرمجاز خبر داد و گفت: در چهار سال اخیر علاوه بر اجرای برنامه‌های فرهنگی بیش از ۱۹ هزار تخلف و انشعاب غیرمجاز آب شناسایی و جمع آوری شده است.

لدنی‌نژاد با بیان اینکه عدم نصب تانکر ذخیره آب در مواقع کم آبی و افت فشار آب برای مشترکان و شهروندان مساله‌ساز است، ادامه داد: بر اساس مقرارات ملی ساختمان نصب تانکر ذخیره آب در پشت بام منازل ضروری بوده و شهروندان این مهم را باید جدی بگیرند.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند