مناطق شمالی تهران هوای پاک‌تری دارند؟

مقایسه غلطت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در ایستگاه‌های سنجش آلایندگی هوای تهران نشان می‌دهد که برخلاف باور عموم، مناطق شمالی تهران کیفیت هوای خیلی بهتری نسبت به مناطق دیگر شهر ندارند.

مناطق شمالی تهران هوای پاک‌تری دارند؟

در سال ۹۴ میانگین سالانه غلظت ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون در تمام ایستگاه‌های اصلی سنجش هوای پایتخت بالاتر از حد استاندارد بود. ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون ذراتی هستند که به واسطه احتراق در موتور وسایل نقلیه به‌وجود می‌آیند و اصلی‌ترین و خطرناک‌ترین آلاینده هوای تهران هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، همچنین بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در سال ۹۴ حتی ایستگاه‌های مناطق شمال تهران نیز میانگین آلودگی ذرات معلق احتراقی را در وضعیت ناسالم نشان دادند، از این رو برداشت می‌شود که فرمول قدیمی مهاجرت به شمال شهر برای داشتن هوای پاک دیگر جواب نمی‌دهد.

گفتنی است که از ابتدای امسال تا ۸ آذر، پایتخت ۱۲ روز را با هوای پاک و ۱۹۶ روز را با هوای سالم گذرانده است؛ همچنین تعداد روزهای ناسالم برای گروه‌های حساس ۴۵ روز بوده و تهران تاکنون یک روز را با کیفیت هوای ناسالم برای تمام گروه‌ها گذرانده است.

مقایسه این آمار با همین بازه تاریخی در سال گذشته نشان می‌دهد که تعداد روزهای ناسالم برای گروه‌های حساس، امسال نسبت به سال گذشته ۶ روز افزایش داشته است.

البته باید در نظر داشت که سال گذشته از ابتدای فرودین تا ۸ آذر، ۳ روز ناسالم برای همه گروه‌ها داشت، در حالی که امسال تعداد روزهای ناسالم برای همه‌گروه‌ها تاکنون تنها یک روز بوده است.

 

منبع: ایسنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید