منشا بروز آسیب‌ها و معضلات اجتماعی چیست

منشا بروز آسیب‌ها و معضلات اجتماعی چیست

معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری گفت: بخشی از مشکلات امروز جامعه ما نشنیدن صدای نسل جوان و فقدان گفت‌و‌گوهاست که همین عامل می‌تواند منشا بروز بسیاری از آسیب‌ها و معضلات اجتماعی شود.

معصومه ابتکار در کارگروه خانواده سالم این معاونت با موضوع گفت‌و‌گوی ملی خانواده و بین نسلی افزود: به عقیده ما، گفت‌و‌گوی ملی خانواده و بین نسلی یک ضرورت است البته این مساله بخشی از کار و برنامه‌ریزی‌های ما به شمار می‌آید.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی تصریح کرد: مشکلات زیادی در جامعه امروز مانند معیشت و اشتغال وجود دارد که صرفا با گفت و گو حل و فصل نخواهند شد.

وی تاکید کرد: اعتقاد ما بر این است که با فعال شدن همه احزاب، انجمن‌ها، سازمان‌های مردم نهاد و دیگر دستگاه‌های دولتی با محوریت گفت و گوی ملی خانواده و بین نسلی می‌توان بخشی از مشکلات بوجود آمده در جامعه را بر طرف کرد.

ابتکار ادامه داد: ما از همه می‌خواهیم که در جلسات مختلف به صورت تخصصی و کارشناسی به آسیب‌ها و معضلات نگاه و آنان را بررسی کنند، البته این جلسات و نشست‌ها باید با حضور جوانان به صورت مرتب و دائمی برگزار شود تا یک جریان خوب اجتماعی در کشور به وجود بیاید.

وی خاطرنشان کرد: معاونت زنان کارگروه‌های متعددی با موضوعات مختلف دارد که به عنوان بازوی مشورتی دولت و معاونت امور زنان و خانواده به حساب می‌آیند، چرا که هریک از آنان را صاحب نظران، کارشناسان، اساتید، مدیران و متخصصان تشکیل می‌دهند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری هدف اصلی تشکیل کارگروه‌ها در معاونت امور زنان و خانواده را کمک در حوزه‌های سیاستگذاری و برنامه ریزی در این معاونت دانست و افزود: کارگروه‌ها از پتانسیل خوبی برخوردارند و می‌توانند در جلب مشارکت، جریان سازی اجتماعی، رصد مسائل و دیده بانی به معاونت و دولت کمک کنند.

نیازمند طیف‌های مرجع و گفت‌و‌گوی ملی هستیم

ابتکار همچنین به طرح گفت و گوی ملی خانواده از ابتدای تشکیل دولت دوازدهم اشاره کرد و گفت: امروزه خانواده‌های ایرانی با شرایط خاصی مواجه هستند و ما به طیف‌های مرجع و گفت‌و‌گوی ملی خانواده نیاز داریم؛ بنابراین باید چارچوبی را برای این طرح و تحولاتی که قبلاً در خانواده‌ها اتفاق افتاده و قرار است در آینده رخ دهد ترسیم کنیم.

وی اضافه کرد: ما باید سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌ها)، انجمن‌ها و حتی احزاب را در استان‌های مختلف در خصوص گفت و گوی ملی خانواده فعال کنیم. همانطوری که امروزه احزاب در حوزه محیط زیست فعالیت دارند و صاحب نظر هستند باید در حیطه خانواده نیز فعال باشند.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه مسائل اجتماعی برای احزاب اعم از اصلاح طلب و اصولگرا مهم است، اضافه کرد: چند روز قبل طی سفر به استان یزد در یکی از جلسات تمامی احزاب از جناح‌ها و سلایق مختلف حضور داشتند تا درباره مسائل اجتماعی و خانواده نظرات خود را بیان کنند.

وی ادامه داد: خوشبختانه استاندار یزد بعد از جلسه پیشنهاد تشکیل کارگروهی درخصوص گفت‌و‌گوی ملی خانواده با مشارکت و حضور احزاب را داد تا همه جناح‌ها به این موضوع مهم بپردازند.

 باور دهه هفتادها پاگذاشتن به دنیایی پر از ممنوعیت

ابتکار تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنیم احزاب، انجمن‌ها و سمن‌ها گفت و گوی ملی خانواده و بین نسلی و فاصله‌ای که بین خانواده‌ها و جوانان به خاطر عدم شنیدن صدای آنان به ویژه دهه هفتادی‌ها به وجود آمده را مورد توجه قرار دهند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: دهه هفتادی‌ها بر این باورند که صدای آن‌ها توسط مسئولان و خانواده‌ها شنیده نمی‌شود و در دنیایی پر از ممنوعیت پا گذاشته‌اند؛ یعنی هیچ‌کس قادر به درک آنان نیست.

در مقابل، هم نسلی‌های ما اعتقاد دارند که دهه هفتادی‌ها انسان‌های عجیب هستند چرا که با اینترنت بزرگ شده‌اند و هر چیزی را در این فضا جست‌وجو می‌کنند.

وی اضافه کرد: با همکاری وزیر ورزش و جوانان، شهرداری تهران، وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی برنامه‌ریزی‌هایی شده تا نشاط را در جامعه ترویج دهیم، زیرا جامعه ما به امید و نشاط نیاز دارد.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند