کد خبر: 174838

ایران و پاکستان پیش‌نویس موافقت‌نامه تجارت آزاد را نهایی کردند

ایران و پاکستان پیش‌نویس اولیه موافقت‌نامه تجارت آزاد و حل و فصل سریع مشکلات مربوط به کانال‌های بانکی میان دو کشور را نهایی کرده‌اند.

تجارت
سرویس کسب‌وکار -

منابع رسمی گفتند، ایران و پاکستان پیش‌نویس اولیه موافقت‌نامه تجارت آزاد و حل و فصل سریع مشکلات مربوط به کانال‌های بانکی میان دو کشور را نهایی کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، این تفاهم در جریان سومین نشست کمیته مذاکرات تجاری در خصوص موافقت‌نامه منطقه تجارت آزاد میان ایران و پاکستان که طی روز‌های ۲۱ و ۲۲ نوامبر در تهران برگزار شد، به دست آمده است.

نشست بعدی قرار است در ژانویه ۲۰۱۸ در اسلام‌آباد برگزار شود که طی آن انتظار می‌رود روند تصویب موافقت‌نامه تجارت آزاد متشکل از ۲۶ ماده و ۵ پیوست سرعت بیشتری بگیرد.

این منابع گفتند، متن موافقتنامه تجارت آزاد پس از مذاکرات طولانی دو روزه بین مقامات و کارشناسان فنی نهایی شده است. طرفین با بررسی آمار‌های تجاری اخیر در خصوص مبادلات تجاری دوجانبه، بر ضرورت تبادل رسمی آمار‌های تجاری توسط مقامات گمرکی طرفین به صورت منظم تاکید کردند.

به گفته این منابع، طرف پاکستانی به طرف ایرانی اطلاع داده که آمادگی مشارکت در سمیناری که به میزبانی ایران برگزار خواهد شد را دارد. این نشست با هدف افزایش آگاهی بخش‌های خصوصی و تجاری ایران از فرصت‌های موجود در کریدور اقتصادی ایران و پاکستان برگزار می‌شود.

منابع مذکور افزود: ما تصمیم گرفته‌ایم مذاکرات بیشتری به منظور تکمیل تمام ضمیمه‌های موافقت‌نامه تجارت آزاد تا ژوئن ۲۰۱۸ صورت دهیم که فرآیند فنی موافقت‌نامه نهایی تجارت آزاد برای کسب موافقت دولت‌های مربوطه تکمیل خواهد کرد.

مذاکرات موافقت‌نامه منطقه تجارت آزاد میان ایران و پاکستان روز‌های ۲۱ و ۲۲ نوامبر در تهران برگزار شد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.04)
1313.3
0.5
مثقال طلا (%0)
659500
سکه امامی (%0)
1606000
دلار (%0)
4764
یورو (%0)
5853
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.