میزان خسارت ملخ‌ها به استان فارس

میزان خسارت ملخ‌ها به استان فارس

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: ملخ‌های صحرایی تاکنون 9 مرتبه به عرصه‌های منابع طبیعی این استان هجوم برده اند اما این تهاجم‌ها هیچگونه خسارتی به اراضی کشاورزی وارد نکرده که برای مقابله با ملخ‌های صحرایی (دریایی) بیش از 6 میلیارد ریال سم خریداری و مصرف شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، حمید دبیری بیان کرد: مبارزه با این آفت کشاورزی در شهرستان های داراب و خنج همچنان ادامه دارد اما شرایط در شهرستان‌هایی که مورد هجوم ملخ قرار گرفته بودند به صورت طبیعی درآمده است با این حال رصد و پایش اراضی فارس در حال انجام است و این کار تداوم دارد.

وی افزود: بیش از 2 هزار و 250 هکتار از اراضی کشاورزی استان فارس به صورت زمینی و افزون بر 550 هکتار از این اراضی از طریق هوایی سمپاشی شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس ادامه داد: ملخ‌های صحرایی تاکنون 9 مرتبه به عرصه‌های منابع طبیعی این استان هجوم برده اند اما این تهاجم‌ها هیچگونه خسارتی به اراضی کشاورزی وارد نکرده است لیکن رصد و پایش اراضی متوقف نخواهد شد و تا پایان تیرماه 98 رصد و مقابله با ملخ‌های صحرایی ادامه خواهد داشت.

او اظهار کرد: برای مقابله با ملخ‌های صحرایی (دریایی) در این استان بیش از 6 میلیارد ریال سم خریداری و مصرف شده است که البته مقابله با این آفت هزینه‌های دیگری همچون تامین تجهیزات و بکارگیری نیروی انسانی نیز دارد.

دبیری گفت: اگر مبارزه با پوره‌های ملخ‌های صحرایی صورت بگیرد شرایط در استان قابل کنترل است اما خبرهای خوبی از کشورهای همسایه مخابره نمی‌شود و احتمال اینکه شاهد ورود موج جدیدی از ملخ‌های صحرایی از سمت عربستان به کشور باشیم وجود دارد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس بیان کرد: تاکنون خسارتی به مزارع و باغ‌های استان فارس وارد نشده است و با توجه به این که این ملخ‌ها به نور علاقه‌مند هستند بیشتر به سمت مناطق شهری حرکت کرده‌اند.

وی افزود: میزان تغذیه روزانه ملخ‌های صحرایی 500 گرم است و از تمام محصولات زراعی و باغی تغذیه می‌کنند اما گونه‌های زراعی همچون گندم و جو از جمله ارقامی هستند که مورد توجه این آفت است.

دبیری در بخش دیگری از مطالب خود اظهار کرد: با توجه به این که سمپاشی در اراضی منابع طبیعی هم صورت گرفته است، دامداران باید از چرای دام در مناطقی که ملخ ها به دلیل سمپاشی از بین رفته اند، خودداری کنند.

او گفت: همچنین مردم باید از خرید ملخ‌های مرده پرهیز کنند اما اگر علاقه مند به مصرف ملخ هستند حتما زنده گیری و سپس آن را مصرف کنند.

براساس این گزارش، ملخ‌های زرد رنگ صحرایی (دریایی)، گروهی از ملخ‌های پرنده هستند که بزرگی آنها حدودا به 15سانتی‌متر می رسد و در زمره مضرترین حشرات به شمار می‌آیند.

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند