دارایی ایران خودرو چقدر است؟

دارایی ایران خودرو چقدر است؟

مدیرعامل شرکت ایران خودرو گفت:️ بدهی‌های ایران خودرو به نظام بانکی کشور حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان و دارایی آن ۸۰ تا ۹۰ هزار میلیارد تومان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، فرشاد مقیمی مدیرعامل شرکت ایران خودرو در برنامه «دستخط» مطالبی بیان کرد که گزیده‌هایی از آن در ادامه می‌آید:

-وقتی در شرایط تلاطم‌های کلان اقتصادی قرار می‌گیریم، در دوره‌های مختلف این چنین بوده که خودرو بعنوان یک کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود. اختلافی که بین قیمت کارخانه و همین طور قیمت بازار اتفاق افتاد، بخشی به عرضه کم خودرو برمی‌گشت که در ماه‌های ابتدایی سال ۹۸ ما نسبت به سال ۹۷ یک کاهش قابل توجه تولید داشتیم.

در این شرایط مردم قدری در بحث خرید و فروش خودرو تردید می‌کنند و این باعث می‌شود یک شرایط نابسامان این گونه‌ای ایجاد شود و نتیجه‌اش این می‌شود که قیمت کالا افزایش می‌یابد.

-فضای مجازی امروز تعیین کننده شده است و یکی از راه‌های جمع‌آوری اطلاعات مردم فضای مجازی شده است. خوراک بیشتری هم تولید می‌شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد. حالا اگر اطلاعاتی که در اختیار قرار می‌گیرد اطلاعات جریان‌دهی باشد، این جریان در جامعه می‌تواند شکل بدهد و ایجاد کند. در بحث خودرو هم به همین ترتیب بود. واقعاً در برخی از روز‌ها و برخی جا‌ها من به یاد دارم که آن زمان در وزارتخانه بودم که خودم شخصاً با برخی دفترخانه‌ها تماس می‌گرفتم و می‌پرسیدم امروز تعداد معامله‌هایی که در خودرو انجام دادید چه تعداد است؟ نسبت به ماه گذشته چه تغییری کرده است؟ کاملاً مشهود بود نه خودروی دست دوم فروش می‌رود و نه خودرو‌های صفر! یعنی فضا برای کسانی محیا می‌شد که افرادی که تعدادی خودرو در دست دارند و تعدادی که منابع مالی در اختیار دارند در این فضا بیایند و استفاده کنند.

-فرانسوی‌ها از روز‌ها و ساعات ابتدائی که هنوز خیلی زمان مانده بود که تحریم بخواهد اجرا شود، رفتند! چون اگر به خاطر داشته باشید ابتدا اعلام می‌کردند در ۴-۳ ماه آینده، برای ۱۳ آبان آن زمان وعده می‌دادند، از ۱۳ فروردین اعلام شد در ۱۳ آبان تحریم‌ها اعمال می‌شود که فرانسوی‌ها از همان ایام چمدان‌ها را بستند و از کشور خارج شدند و مردم را در مقابل این محصولاتی که باید تولید می‌شد تنها گذاشتند.

-به طور متوسط در هر خودرو هزار و ۷۲۰ یورو ارزبری داریم. مثلا فرض کنید ورق‌هایی که می‌خواهیم در خودرو مصرف کنیم، برخی از این‌ها در داخل کشور تولید نمی‌شود. این‌ها را اگر بگذاریم، ۳۷ درصد از کل ارزبری را به خود اختصاص می‌دهد یعنی حدود ۶۲۰-۶۱۰ یورو به این مواد اولیه‌ای برمی‌گردد که وارد کشور می‌شود. مسئول این تولید مواد اولیه صنایع مختلف هستند. آن‌ها باید در بحث مربوط به سرمایه‌گذاری‌های لازم برای تولید این نوع محصولی که نیاز داریم. این نیاز تنها در صنعت خودروسازی نیست، در سایر صنایع هم وجود دارد. یک کار خوبی را به دستور وزیر محترم، سازمان گسترش و نوسازی صنایع دنبال می‌کند که ما هم فهرست‌مان را به دوستان اعلام کردیم.

بخش دیگر این‌ها حدود ۳۰ درصد از این‌ها به قطعات الکترونیکی برمی‌گردد. امروز در صنعت خودروی کشور مصرف کننده قطعات الکترونیکی هستیم و هر چه به آینده می‌رویم به سمت برقی‌سازی خودرو حرکت می‌کنیم.

۳۷ درصد این به مواد اولیه برمی گردد. ۳۰ درصد به قطعات الکترونیکی برمی‌گردد و ۳۳ درصد دیگر باقی می‌ماند؛ آن ۳۳ درصد در صنعت خودرو است. وظیفه آن امروز در صنعت خودرو بر عهده بنده و بقیه عزیزان که در این حوزه فعالیت می‌کنند. در همین خودروی جدید ما که «تارا» است، که عن قریب هم به بازار عرضه می‌شود. مسائل کیفی‌اش به شرایط بسیار خوبی رسیده و شرایط عرضه به مردم عزیز را دارد، در اینجا ۳/۹۲ درصد قراردادهایمان با داخل کشور است. حتی دنا پلاس اتومتیک را در سال ۹۸ به بازار عرضه کردیم و تا به آن روز، رام این خودرو را به خارج از کشور می‌دادیم تا طراحی کند.

-بدهی‌های ما به مجموعه بانکی کشور حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان است. دارایی‌های ایران خودرو به عدد امروز، عدد بالایی است و فکر می‌کنم بالغ بر ۹۰-۸۰ هزار میلیارد تومان دارایی‌های ایران خودرو می‌شود.

-واگذاری خودرو باید وارد بورس شود. صنعت خودرو و ایران خودرو الان در بورس هست و یکی از شرکت‌های داخل بورس است، اما واگذاری خودرو در بورس انجام شود اختلاف نظر‌های زیادی هست که یک اصلا محصول. قابلیت این را دارد که در بورس عرضه شود یا خیر؟ چون تجربه دنیا را اگر نگاه کنیم هیچ محصول. در دنیا نیست که بنگاهی می‌خواهد به مشتری نهایی کالایی را از طریق بورس بفروشد. برخی هم اعتقاد دارند باید این اتفاق بیفتد، ولی شاید همه این مسائل از اینجا شکل گرفته که می‌خواهند به قیمت واقعی خودرو را برسانند و به نظرم می‌رسد بورس می‌تواند محل خوبی برای کشف قیمت باشد.

-باید خودروی ما به بازار‌های جهانی برود یکی از دلایل اصلی برای ورود به بازار‌های جهانی این است که بتوانیم خود را همتراز کشور‌های دنیا کنیم. اینکه فرض کنیم با این هدف که این خودرو وارد کشور شود و باعث این شود که بتوانیم به کیفیت لازم برسیم، بدلیل اینکه آن بازار تحت فشار و تهدید قرار می‌گیرد، به نظر من این نیت بدی نیست منتهی نکته این است که در شرایط موجود با شرایط ارزی که کشور در آن قرار گرفته است، ما آنقدر کالا‌های اساسی‌تر از خودرو داریم که باید بدان بپردزایم که خودرو در آن اولویت پیدا نمی‌کند. برای اینکه آن هدف محقق شود بیشتر فکر می‌کنم از ناحیه این که ما خود را به بازار‌های صادراتی برسانیم، می‌توانیم آن فاصله را کوتاه کنیم تا نیاز داخل کشور خودمان را پاسخ دهیم و این امکان وجود دارد.

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودروی تجارت‌نیوز بخوانید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند