موضوعات داغ:

میزان ورودی آب به سد سفیدرود نگران‌کننده است

میزان ورودی آب به سد سفیدرود نگران‌کننده است

مدیر‌عامل آب منطقه‌ای گیلان گفت: کاهش میزان ورودی آب به سد سفید‌رود از ۳۰۸ متر مکعب در ثانیه در سال گذشته به ۵۶ مترمکعب در ثانیه نگران‌کننده است.

کاظم لطفی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب گیلان ظرفیت سد سفید رود را بیش از یک میلیارد مترمکعب عنوان و اظهار کرد: میزان آب ذخیره شده در پشت این سد نسبت به سال گذشته ۱۷۰ میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان این که آب مورد نیاز ۱۸۰ هزار کیلومتر از جلگه‌های گیلان از حوزه سد سفیدرود تامین می‌شود افزود: در حال حاضر میزان آب ذخیره شده در پشت سد سفیدرود ۸۶۰ میلیون مترمکعب یعنی ۸۴ درصد ظرفیت مخزن آن است.

وی خاطرنشان کرد: در تلاشیم با برنامه ریزی‌های انجام شده تا ۱۶ اردیبهشت ماه جاری، میزان آب ذخیره شده در پشت سد سفیدرود به ۹۵۰ میلیون مترمکعب برسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان با اشاره به وجود شرایط اضطراری و لزوم تلاش برای عدم تبدیل شرایط فعلی به بحرانی تصریح کرد: نقاط آسیب‌پذیر استان گیلان در حوزه آب، شناسایی شده که در صورت ورود به شرایط بحرانی برگشت از آن کار سختی است.

لطفی با اشاره به لایروبی ۳۲۵ کیلومتر از ۴۱۸ کیلومتر انهار شهرستان رشت گفت: با توجه به اینکه ۲۶ درصد اراضی زیر کشت استان در شهرستان رشت واقع است، علاوه بر فعال سازی ۱۲۲ ایستگاه پمپاژ رشت، استفاده از آب‌های زیرزمینی، زه‌کش‌ها و آب تالاب‌ها در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان این که ۷۰ درصد آب شرب شهری و روستایی استان از سد شهر بیجار تامین می‌شود افزود: شرایط استان در حوزه آب شرب در حال حاضر عادی است.

وی با اشاره به حاکم بودن شرایط کم آبی در کشور افزود: گیلان در مقایسه با سایر استان‌ها وضعیت بهتری دارد اما متاسفانه به دلیل کم شدن ذخایر برف در حوزه‌های بالادستی میزان آب ورودی به مخزن سد سفید رود نیز کم شده است.

لطفی با اشاره به آبگیری ۸۰ درصد از آب بندان های استان گفت: از ظرفیت احیای آب بندانها می‌توان ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب دخیره کرد که این مقدار به اندازه ۲ برابر ظرفیت سد شفارود است.

جلسه شورای حفاظت از منابع آب گیلان پس از بازدید استاندار از سد منجیل در سالن اجتماعات این سد تشکیل و فرمانداران شهرستان‌های گیلان هرکدام مشکلات مربوط به آبرسانی مزارع حوزه خود و پیشنهادات مربوطه را ارائه کردند.

سد منجیل یا سفیدرود در سال ۱۳۴۱ روی رودخانه سفیدرود در منجیل به منظور تامین آب شرب شهرها و کشاورزی جلگه گیلان با ظرفیت بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب به بهره‌برداری رسید.

استان گیلان ۲۳۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که حدود ۸۰ درصد آبیاری اراضی آن از طریق سد سفیدرود در شهرستان رودبار تامین می‌شوند و اخیرا سد آیت الله بهجت (شهربیجار) برای آب شرب گیلان جایگزین آب شرب این سد شده است.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند