تهرانی‌ها میوه را ۲۸ درصد گران‌تر می‌خرند

در حالی که به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تنها قیمت انار با گرانی مواجه شده و بقیه میوه‌ها مشکلی از نظر کمبود و قیمت ندارند، گشتی در بازار میوه و تره بار پایتخت نشان می‌دهد که انواع میوه به طور میانگین ۲۸ درصد بیشتر از حداکثر نرخ منطقی (نهایتا ۳۵ درصد سود+قیمت عمده‌فروشی) فروخته می‌شود و در این میان هندوانه با بیش از ۶۰ درصد، گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای با بیش از ۵۰ درصد و سیب سفید با حدود ۴۱ درصد گران‌فروشی،‌ بیشترین فاصله را با نرخ منطقی دارند.

تهرانی‌ها میوه را ۲۸ درصد گران‌تر می‌خرند

دو روز پیش حسین مهاجران، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفته بود که قیمت انواع میوه و محصولات تره‌باری مناسب است و تنها انار در این میان با گرانی مواجه شده که ناشی از سرمازدگی سال‌های گذشته و کمبود محصول حاصل از این حادثه طبیعی است، اما به نظر او بقیه میوه‌ها و تره‌بار مشکلی از نظر قیمت نداشتند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی همچنین نرخ سود منطقی برای خرده‌فروشی‌ها و فروشندگان میوه و سبزی را ۳۵ درصد دانسته بود اما مشاهدات از بازار میوه و تره‌بار نشان می‌دهد که قیمت این محصولات فاصله زیادی با نرخ منطقی دارند و تقریبا هیچ کدام از انواع میوه و تره‌بار در بازار به قیمت درست و منطقی فروخته نمی‌شوند.

به گونه‌ای که به عنوان مثال نرخ منطقی برای هر کیلوگرم انار به عنوان گران‌ترین میوه در بازار عمده‌فروشی از ۲۷۰۰ تا ۹۴۵۰ تومان است در حالی که این محصول در میوه‌فروشی‌های مختلف سطح شهر از ۳۰۰۰ تا ۱۲ هزار تومان فروخته می‌شود.

جالب‌تر این که بسیاری از میوه‌های دیگر نیز قیمت‌های بالایی دارند که می‌توان به سیب سفید ۸۰۰۰ تومانی، موز ۷۰۰۰ تومانی، هلو ۹۰۰۰ تومانی و شبرنگ ۶۵۰۰ تومانی اشاره کرد که قیمتشان با نرخ‌های منطقی محاسبه شده بر اساس همان ۳۵ درصد تفاوت بسیاری دارد.

چرا که در این میان قیمت محصولاتی مانند هندوانه با ۶۰.۲۹ درصد، گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای با ۵۰.۵۰ درصد، سیب سفید با ۴۰.۹۴ درصد و هلو با ۴۰ درصد بیشترین فاصله را با نرخ منطقی که فروشندگان باید بفروشند، دارد و نشان می‌دهد که در حال حاضر بازار سودجویی در کدام میوه‌ها گرم‌تر است و مشخص نیست دستگاه‌های نظارتی چه می‌کنند و چرا با این فروشندگان گرانفروش و سودجو برخورد نمی‌کنند.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید