پیش‌بینی بورس در هفته پایانی بهمن ماه سال 1397:

ناامیدی از رشد شاخص بورس در پیش‌بینی کارشناسان

نظرسنجی این هفته «تجارت‌نیوز» از کارشناسان و معامله‌گران بازار سرمایه، نشان می‎دهد که بازار در هفته پایانی بهمن ماه متعادل و خنثی خواهد بود و تک‌سهم‌ها و گروه فلزات پیشرو در بازار این هفته هستند.
ناامیدی از رشد شاخص بورس در پیش‌بینی کارشناسان

تجارت‌نیوز ابتدای هر هفته پیش‌بینی از وضعیت شاخص بازار سهام طی هفته جاری منتشر می‌کند که این گزارش شامل دیدگاه تحلیلی کارشناسان خبره بورس و دیدگاه معامله‌گران بازار سرمایه تحت عنوان نظرسنجی بورسی است.

نظرسنجی این هفته «تجارت‌نیوز» از کارشناسان و معامله‌گران بازار سرمایه، نشان می‎دهد که بازار در هفته پایانی بهمن ماه متعادل و خنثی خواهد بود و تک‌سهم‌ها و گروه فلزات پیشرو در بازار این هفته هستند.

در هفته‌ای که گذشت، شاخص کل بورس با افت بیش از ۱۷۰۰ واحدی از ۱۶۰ هزار و ۲۹۴ واحد به ۱۵۸ هزار و ۵۳۵ واحد کاهش یافت.

واکاوی شاخص کل بورس در هفته گذشته و پیش‌رو

سلمان نصیرزاده، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: با توجه به تعطیلات پیش رو انتظار کاهش نسبی حجم معاملات را داریم، اما با توجه به تغییرات مثبت در قیمت بازارهای جهانی از جمله کامودیتی‌ها به نظر می‌رسد توجه بازار رفته رفته به سهام‌ موثر در این گروه و صادراتی‌ها جلب شود.

وی ادامه داد: اکثر سهم‌ها در شرایط حاضر، با توجه به اصلاح‌های قیمتی شکل گرفته، از ارزندگی بالایی برخوردار شده‌اند، اما نبود جریان نقدینگی پرقدرت عامل رکود در سطح کلان معاملات شده است.

نصیرزاده تاکید کرد: در صورت ورود جریان نقدینگی و با توجه به بهبود بازارهای جهانی می‌توان خوشبین به بهبود عملکرد بازار در هفته‌های آتی بود، اما تا مادامی که جریان نقدینگی طرف تقاضا را تقویت نکند نمی‌توان انتظاری از رشد‌های سریع و هیجانی در بازار داشت.

ایمان رئیسی، کارشناس و تحلیلگر بورس هم در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: بازار در هفته گذشته علی‌رغم انتظاری که برای وضعیت بازار داشتیم، بازار با ترس‌های سیاسی و افزایش قیمت دلار و سکه، بسیار بد شروع شد؛ در ادامه و اواسط هفته با رشد قیمت‌های جهانی کم کم بازار وضعیت بهتری به خود گرفت، اما حرکت کم رمقی داشت.

وی در ادامه افزود: بازار این روزها در منفی‌ها حرکت‌های سریع‌تر و در بالا رفتن کم رمق و کم جان است؛ به نظر می‌رسد تا زمانی که نرخ ارز و شرایط سیاسی وضعیت بهتری نگیرد، بازار به همین شکل ادامه خواهد داشت، اما برای هفته جاری انتظار داریم گروه‌های معدنی، فلزات، پالایشی و پتروشیمی با تغییرات نرخ جهانی و گروه ساختمانی به دلیل تغییر چشمگیری که در نرخ‌های فروش بوجود آمده از لیدرهای بازار باشند.

مهدی رضایتی، دیگر کارشناس و معامله‌گر بازار سهام با اشاره به رشد خوب قیمت‌های جهانی عنوان کرد: طی هفته گذشته همزمان با رشد قیمت کامودیتی‌ها در بازار جهانی شاهد بهبود معاملات در گروه فلزات اساسی  مخصوصا گروه سرب و روی بودیم. قیمت روی به بالاتر از ۲۷۰۰ دلار رسیده و مس نیز با قیمت ۶۲۰۰ دلار در هر تن معامله می‌شود.

این کارشناس در ادامه افزود: رشد قیمت سنگ آهن در بازار جهانی به دلیل حادثه در شرکت واله موجب رشد قیمت فولاد شد و نرخ‌های صادراتی ایران نیز کمی بهبود پیدا کرد که روند نزولی در گروه سنگ آهن و فولاد را تا حدی متوقف کرده است. اما در مجموع گروه‌های شاخص ساز بازار با کاهش ارزش مواجه شدند که در مجموع موجب افت شاخص کل شد.

رضایتی عنوان کرد: در بین سایر گروه‌ها، گروه سیمان همچنان معاملات بهتری تجربه می‌کند که بخشی از آن ناشی از ارزندگی سهام و بخشی دیگر، ناشی از خبر افزایش سرمایه در این گروه است. گروه دارویی نیز پس از یک رشد مطلوب به تعادل رسیده و به نظر می‌رسد برای آغاز یک روند صعودی نیازمند زمان باشد.

وی تاکید کرد: انتظار می‌رود طی هفته جاری نیز شاهد یک بازار متعادل باشیم و اخبار بیشتر بر روی تک سهم‌های پرحاشیه متمرکز باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز