کد خبر: 231937

ناوگان کشتیرانی بازطراحی می‌شود

اعضای سازمان بین‌المللی دریانوردی ملل متحد (IMO) توافقی برای نصف شدن آلایندگی دی‌اکسیدکربن کشتیرانی تا سال ۲۰۵۰ منعقد کرد که این صنعت را وادار می‌کند ناوگان خود را بازطراحی کند.

سرویس کسب‌وکار -

سازمان بین‌المللی دریانوردی متشکل از ۱۷۳ عضو، در بیانیه‌ای اعلام کرد: استراتژی اولیه برای نخستین بار کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان حداقل ۵۰ درصد تا سال ۲۰۵۰ نسبت به سال ۲۰۰۸ را درنظر گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، کشورهایی که حضور پررنگی در کشتیرانی دارند مانند عربستان سعودی و آمریکا به پیش‌نویس‌های قبلی که در طول دو هفته مذاکرات این سازمان مطرح شده بودند، اعتراض کرده بودند.

برخی از کشورها مانند مارشال آیلندز که در خطر بالا رفتن سطح آب دریا قرار دارند، خواستار تعهد قوی‌تری بودند و اتحادیه اروپا خواستار کاهش ۷۰ تا ۱۰۰ درصدی آلودگی بود. با این‌همه این توافق مورد استقبال گسترده قرار گرفت.

پیتر هینچ لایف، دبیرکل اتاق بین‌المللی کشتیرانی این توافق را یک توافق کم سابقه – توافق پاریس برای دریانوردی – خواند که هدف بلندپروازانه‌ای را برای کاهش آتی آلودگی دی‌اکسیدکربن تعیین می‌کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، کشتیرانی و هواپیمایی دو بخشی هستند که مشمول توافق جوی ۲۰۱۵ پاریس نمی‌شوند.

صنعت هواپیمایی دو سال قبل با یک طرح کاهش آلایندگی موافقت کرد اما این موضوع برای صنعت کشتیرانی طولانی‌تر شد، زیرا این صنعت به کشتی‌هایی متکی است که از سوخت بانکر استفاده می‌کنند و به همین دلیل کاهش آلایندگی آنها دشوارتر است.

کشتیرانی عامل دو درصد از آلایندگی کربن جهانی است و در صورتی که کنترل نشود، سهمش ممکن است به حدود ۱۵ درصد افزایش پیدا کند.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.71)
1335.7
9.5
مثقال طلا (%0.22)
735100
1600
سکه امامی (%0)
1829000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6775
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.