کد خبر: 231105

نجات اقیانوس‌ها با استفاده از باکتری‌های خورنده روغن

آلودگی اقیانوس‌ها به‌وسیله مشتقات نفتی می‌تواند اثراتی جبران‌ناپذیری برای جانداران و در نهایت سلامت انسان‌ها بگذارد.

اقیانوس+تجارت نیوز
سرویس جامعه -

کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند می‌توان با استفاده از نوعی باکتری به پاک‌سازی اقیانوس‌ها از روغن و نفت پرداخت.

به گزارش تجارت‌نیوز، کشف باکتری خورنده روغن به نام (Alcanivorax borkumensis) به وسیله دانشمندان کانادایی دانشگاه کبک (Quebec) انجام شده است و می‌توان از آن‌ها در محل‌هایی که بر اثر نشت روغن دچار آلودگی شده‌اند به سرعت مورد استفاده قرار داد و به این ترتیب از آلودگی محیط زیست دریاها جلوگیری کرد.

نکته منحصربه فرد درباره این باکتری وجود آن در بیشتر دریاها و اقیانوس‌های دنیاست و می‌توان با کشت آن‌ها به پاک‌سازی آب‌ها پرداخت.

این باکتری با تولید آنزیم‌هایی سبب تجزیه محصولات نفتی در آب و خاک می‌شود و به این ترتیب از ایجاد آلودگی در دریاها جلوگیری می‌شود.

کارشناسان به این منظور هزاران باکتری را مورد آزمایش قرارداده و بررسی کرده‌اند که کدام یک می‌توانند آلودگی دریاها بر اثر موادی همچون بنزین، تولوئن و زایلن را پاک کنند.

محققان امیدوار هستند با استفاده از این باکتری و پیشرفت‌های علمی بتوانند مانع از سرایت آلودگی در دریا و اقیانوس‌ها شوند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.14)
1343.4
1.8
مثقال طلا (%0.07)
736200
500
سکه امامی (%0)
1829000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6775
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.