نخستین مته حفاری دندانه‎ای ساخت داخل رونمایی شد

نخستین مته حفاری دندانه‎ای ساخت داخل رونمایی شد

با تلاش شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و جهاد دانشگاهی استان خوزستان دانش فنی و ساخت مته حفاری دندانه‌ای در کشور بومی‌سازی شد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از شرکت ملی نفت ایران، این مته که در حفاری چاه‌های نفت و گاز کاربرد دارد، جزو کالاهای استراتژیک و پرمصرف صنعت نفت است و ساخت آن با تکنولوژی بالا در انحصار چند کشور معدود قرار دارد.

شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به منظور استفاده از توان داخلی و قطع وابستگی، پروژه تدوین دانش فنی و ساخت این نوع مته را تعریف کرده که قرارداد اجرایی آن با جهاد دانشگاهی منعقد شد.

این مته پس از طراحی‌های پیچیده، ساخت و بررسی‌های آزمایشگاهی، در حفاری یکی از چاه‌ها مورد استفاده قرار گرفت که پس از تأیید کارشناسان حفاری مناطق نفت‌خیز جنوب، به مرحله تولید انبوه رسیده است.

بیژن عالی‌پور، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در مراسم رونمایی این مته، ساخت مته‌های دندانه‌ای را دستاوردی بزرگ برای کشور خواند و تاکید کرد: هم‌اکنون حدود ۸۰ درصد نیازهای کالایی صنعت نفت در داخل کشور تامین می‌شود که امیدواریم ۲۰ درصد باقیمانده نیز به زودی بومی‌سازی شود.

وی با اشاره به نیاز این شرکت به ۱۵۰۰ مته حفاری PDC و دندانه‌ای، افزود: از این تعداد حدود ۷۰۰ مته از نوع PDC است که با حمایت این شرکت بومی‌سازی شد و تولید انبوه آن در دست اقدام است. قرارداد تولید ۸۷۴ مته دندانه‌ای نیز که امروز شاهد رونمایی آن هستیم به ارزش ۴۴۰ میلیارد ریال با جهاد دانشگاهی خوزستان منعقد شده است.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند