نخستین گام چین برای پیش‌بینی زلزله

نخستین گام چین برای پیش‌بینی زلزله

چین اعلام کرد برای اولین بار موفق شده است یک ماهواره زلزله‌نگاری الکترو‌مغناطیسی را در مدار زمین قرار دهد که برای اطلاع گرفتن از بلایای طبیعی از جمله زمین‌لرزه کاربرد ویژه‌ای دارد.

چین بر این باور است پرتاب این ماهواره به دانشمندان و محققان این کشور درباره پیشگویی زمین‌لرزه کمک زیادی خواهد کرد. رسانه چینی خاطر نشان کرده است با پرتاب این ماهواره چین بتدریج می‌تواند یک شبکه اطلاعات و نظارت ایجاد کند که مختص اطلاعات مرتبط با زمین لرزه خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، این ماهواره را چین عصر جمعه با یک فروند راکت لانگ مارچ 2 دی از مرکز پرتاب ماهواره‌ای ‘جیو چوان’ در شمال این کشور و از صحرای گبی پرتاب کرد. این ماهواره که به زبان چینی ‘جانگ هانگ 1 ‘ نامیده می‌شود 730 کیلوگرم وزن دارد و برای شناسایی ارتعاشات الکترو‌مغناطیسی کاربرد دارد و دستکم عمر مفید فعالیت آن پنج سال خواهد بود.

این ماهواره داده‌های الکترو‌مغناطیسی را ثبت می‌کند که به زمین‌لرزه‌های نزدیک به 6 ریشتر در چین و هفت ریشتر در کشورهای دیگر جهان مربوط است.

دانشمندان چینی گفته‌اند اگرچه اطلاعات مفیدی از این ماهواره به دست می‌آید اما هنوز کشورها نمی‌توانند وقوع زمین‌لرزه را در هیچ نقطه‌ای از جهان پیش‌بینی کنند.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند