نرخ تورم در ترکیه اوج می‌گیرد

نرخ تورم در ترکیه اوج می‌گیرد

بانک مرکزی ترکیه نرخ تورم این کشور تا پایان امسال را در سناریوی خوش‌بینانه ۱۲ درصد و در سناریوی بدبینانه ۱۳.۹ درصد پیش‌بینی کرده است.

نرخ تورم ترکیه در آخرین ماه میلادی بالای ۱۱ درصد خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ هر چند که نرخ تورم ترکیه در ماه دسامبر احتمالا در سطحی کمتر از نرخ ۱۲ درصدی پیش‌بینی شده قبل بوده است، اما انتظار می‌رود که تورم در ماه دسامبر به ۱۱.۵۶ درصد برسد. اکتبر امسال نرخ تورم ترکیه به ۸.۵۵ درصد رسیده بود که کمترین تورم ثبت‌شده امسال در این کشور محسوب می‌شد اما طبق پیش‌بینی جدید، نرخ تورم ماه دسامبر در سناریو بدبینانه ۱۱.۹ درصد و در سناریو خوش‌بینانه ۱۱.۲۳ درصد خواهد بود.

از اکتبر سال گذشته که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به ۲۵ درصد در بالا ترین سطح ۱۵ سال اخیر خود قرار گرفت؛ شیب افزایش قیمت‌ها همواره در مسیر کاهشی بوده است و افزایش مجدد قیمت‌ها در ماه دسامبر خبر خوبی برای سیاست‌گذار محسوب نخواهد شد به ویژه در زمانی که مقامات دولت و بانک مرکزی حاضر شده‌اند ریسک داغی بیش از حد را برای اقتصاد به بهای کاهش سرعت نرخ تورم و نرخ بهره بپذیرند.

با این حال ارول گورچان، کارشناس مسائل اقتصادی در موسسه “گدیک یاتیرین” این افزایش تورم را مقطعی می داند: افزایش احتمالی تورم در ماه دسامبر بیشتر به خاطر تضعیف لیر در برابر دلار و افزایش بهای نفت برنت بوده است. وی با بیان اینکه انتظار دارد بانک مرکزی به روند کاهش نرخ بهره خود ادامه دهد افزود: از نظر مقامات بانک مرکزی کاهش بیشتر نرخ بهره در شرایط فعلی اقدام کاملا معقولی خواهد بود.

متوسط نرخ تورم ترکیه در بازه زمانی ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۳۴.۸۱ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به می ۱۹۸۰ با ۱۳۸.۷۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به ژوئن ۱۹۶۸ با منفی ۴.۰۱ درصد بوده است. بانک مرکزی ترکیه نرخ تورم این کشور تا پایان امسال را در سناریوی خوش‌بینانه ۱۲ درصد و در سناریوی بدبینانه ۱۳.۹ درصد پیش‌بینی کرده است.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند