نسل جدید موتورهای کم‌مصرف تویوتا

تویوتا از طیف جدید موتورهای کم‌مصرف خود پرده‌برداری کرد. این خودروساز محبوب می‌گوید این موتورها نسبت به موتورهای فعلی، حداقل ده درصد ذخیره سوخت بیشتری دارند. یکی از موتورها، 1.3 لیتری بنزینی است که با چرخه اتکینسون فعالیت می‌کند. معمولا از چرخه اتکینسون در موتورهای هیبریدی استفاده می‌کنند. تویوتا درباره این مورد توضیح داده است:

تویوتا از طیف جدید موتورهای کم‌مصرف خود پرده‌برداری کرد. این خودروساز محبوب می‌گوید این موتورها نسبت به موتورهای فعلی، حداقل ده درصد ذخیره سوخت بیشتری دارند.

یکی از موتورها، 1.3 لیتری بنزینی است که با چرخه اتکینسون فعالیت می‌کند. معمولا از چرخه اتکینسون در موتورهای هیبریدی استفاده می‌کنند. تویوتا درباره این مورد توضیح داده است: استفاده از چرخه اتکینسون باعث می‌شود که حرارت هدررفته از طریق نرخ تراکم بالا (13.5) کاهش یابد و این مسئله خود در نهایت منجر به کاهش مصرف سوخت می‌شود.
نوآوری‌های زیادی در ساخت این موتور دیده می‌شود که از جمله آنها می‌توان به یک پورت ورودی خاص در داخل سیلندر اشاره کرد که جریان هوا را به صورت عمودی به حرکت در می‌آورد. گفته شده که این موتور نسبت به مدل‌های فعلی، نزدیک به 15 درصد کاهش مصرف سوخت دارد.
تویوتا یک موتور 1 لیتری دیگر را هم معرفی کرد. این موتور با همکاری شرکت دایهاتسو ساخته شده است. اگرچه در ساخت این مدل از چرخه اتکینسون استفاده نشده اما همان نوآوری پورت ورودی و جریان هوای خاص در این مدل هم دیده می‌شود. نرخ تراکم این موتور هم بالاست و مجهز به سیستم EGR خنک‌شده هم است. اگر این موتور به سیستم استارت/استاپ و دیگر تکنولوژی‌های کوچک کاهش مصرف سوخت مجهز شود، مصرف سوخت آن نسبت به موتورهای فعلی حداقل 30 درصد کاهش خواهد داشت.
از این موتورها در چندین مدل آتی کارخانه استفاده خواهد شد و تویوتا می‌گوید که تا سال 2015، می‌توانیم انتظار معرفی و عرضه 14 نسخه موتور دیگر را داشته باشیم.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند