شکرچی زاده:

نصب شتاب‌نگار زلزله در سواحل مکران ضروری است

نصب شتاب‌نگار زلزله در سواحل مکران ضروری است

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: با توجه به احتمال وقوع سونامی در سواحل مکران، دستگاه های شتاب نگار زلزله در چابهار و نوار ساحلی مکران نصب می شود.

محمد شکرچی‌زاده اظهار داشت: علی‌رغم اینکه در کشور ۵ هزار کیلومتر مرز آبی داریم اما به بخش دریا در زمینه توسعه اقتصادی به اندازه کافی توجه نشده است. از پیش از انقلاب تاکنون محور برنامه‌های توسعه کشور، خشکی محور بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز،شکرچی‌زاده با اشاره به وجود امکانات مناسب برای توسعه دریا محور گفت: حدود ۲ درصد GDP (تولید ناخالص داخلی) به اقتصاد دریایی مربوط می‌شود که این میزان با برنامه‌ریزی می‌تواند به ۱۰ درصد هم برسد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درباره توسعه دریامحور گفت: سواحل مکران یکی از مهمترین مراکزی است که می‌تواند مرکز توسعه دریایی کشور قرار گیرد. همچنین نقش استراتژیک در توسعه اقتصادی خواهد داشت. ولی جای تاسف است که در چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران با وجود داشتن امکانات گسترده شاهد سکونت بیش از ۶۰ درصد مردم این شهر در بافت‌های ناکارآمد شهری هستیم که این اتفاق قابل توجیه نیست و باید برنامه‌های توسعه‌ای برای رفع این معضل تهیه و تدوین شود.

این مقام مسئول مهمترین محور توسعه چابهار را توسعه حمل‌ونقل این منطقه دانست و افزود: در جلسه‌ای که با سایر معاونان وزیر راه و شهرسازی داشتیم موضوعات مختلف حمل‌ونقل و شهرسازی چابهار اعم از دریایی، زمینی، ریلی و هوایی مطرح شد که اجرای آنها می‌تواند فرصت های گسترده‌ای برای توسعه ایجاد کند.

عضو شورای معاونان وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: به رغم فرصت هایی که در چابهار و سایر مناطق جنوب شرق کشور داریم تهدیدهایی نیز دیده می‌شود که مهمترین آنها وجود گسل مکران است که این گسل در تاریخ خود فعالیت‌هایی هم داشته است از جمله به وقوع چند سونامی در منطقه مکران می‌توان اشاره کرد که آخرین آن سال ۱۹۴۵ میلادی (۱۳۲۴ شمسی) به وقوع پیوست. البته کانون اصلی این زلزله پاکستان با بزرگای ۸ ریشتر بود که آثار آن در منطقه مکران ایران نیز مشهود است. گفته می‌شود در اثر سونامی آن زمان ارتفاع آب در سواحل به ۱۳ متر رسیده بود و تعدادی از روستاهای نزدیک سواحل به طور کامل تخریب شد. سالمندان این منطقه سونامی ۱۳۲۴ را به خاطر دارند.

شکرچی‌زاده تاکید کرد: بنابراین اهمیت دارد که در برنامه‌ریزی برای توسعه مکران موضوع گسل‌های منطقه را نیز درنظر بگیریم. ضمن اینکه تحقیقات علمی در این خصوص به اندازه کافی در مرکز تحقیقات وجود دارد و برای ارزیابی خطرپذیری منطقه مکران می‌توان به این مستندات مراجعه کرد. همچنین از دیگر اقدامات موردنیاز نصب دستگاه‌های شتاب نگار در طول سواحل مکران است که تا حدودی به رصد حرکت پوسته زمین در منطقه کمک می کند.

وی گفت: قرار است نخستین دستگاه شتاب نگار که اخیرا خریداری کردیم در منطقه آزاد چابهار نصب شود که تا ماه آینده این اتفاق رخ خواهد داد. به مرور چند دستگاه دیگر برای متراکم تر کردن شبکه شتاب نگاری در منطقه نصب خواهیم کرد.

شکرچی‌زاده افزود: در حال حاضر، ۴۳ دستگاه شتاب نگار زلزله در سیستان و بلوچستان نصب شده است که بتدریج دستگاه های بیشتری به آنها می افزاییم و قرار است سونامی را با دستگاه‌های شتاب نگاری که در خود دریا نصب می شود رصد کنیم.

به گفته وی با توجه به بزرگ بودن این طرح، همکاری سایر دستگاه‌ها از جمله سازمان بنادر ودریانوردی به پیشبرد آن کمک خواهد کرد.

 

منبع:مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند