نظام جامع راهنمایی و مشاوره به‌زودی تدوین می‌شود

نظام جامع راهنمایی و مشاوره به‌زودی تدوین می‌شود

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌و‌پرورش با اشاره به اینکه نظام جامع راهنمایی و مشاوره را پیش‌بینی کرده‌ایم که مسیر راهنمایی و مشاوره را مشخص می‌کند گفت: پیش‌نویس این نظام در روزهای آینده به شورای عالی آموزش‌و‌پرورش می‌رود.

علیرضا کاظمی در حاشیه همایش بزرگ باغبانان بوستان تربیت با بیان اینکه اگر به فلسفه بعثت پیامبران و اهداف متعالی سند تحول بنیادین باز گردیم و تمام اسناد را ورق بزنیم در می‌یابیم تمام رویکردهای سند مبتنی بر تربیت صحیح و درست است گفت: طبیعتا راهبری و مدیریت تربیت صحیح در محیط مدرسه بر عهده مربی تربیتی است که می‌تواند با استفاده از تمام مولفه‌ها این فضا را مدیریت کند تا تربیت مسیر واقعی‌اش را طی کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: اگر چه که تنها عامل موثر در تربیت نیستیم و خانواده به عنوان مهمترین رکن باید در این راه کمک کنند، اما به هرحال بیشترین سهم را در حوزه شکل‌گیری تربیت داریم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه تربیت متعالی باید تربیت تمام ساحتی باشد عنوان کرد: اگر به ساحت‌های تربیتی توجه کنیم در می‌یابیم مربیان تربیتی در تحقق تمام ساحت‌های تربیتی نقش بالایی دارند و میزان اثرگذاری مربی تربیتی به لحاظ تحقق اهداف تربیتی و نوع ارتباطی که با دانش آموزان و معلمان دیگر دارد بالاست.

کاظمی افزود: یکی از کارکردهای مهم در آموزش و پرورش انتقال ارزش‌ها، باورها، فرهنگ‌ها، عقاید و اهداف متعالی درنظر گرفته شده است.

بیشترین سهم را در این حوزه مربیان امور تربیتی دارند. اگر این 40 سالی که از انقلاب پشت سر گذاشته‌ایم را مرور کنیم در می‌یابیم مربیان تربیتی در هر دوره‌ای سهمی بزرگ در دفاع از آرمانها و ارزش‌های انقلاب دارند.

وی به ضرورت ارتقای منزلت و جایگاه و توانمندی‌های مربیان تربیتی اشاره و آن را از مهمترین اولویت‌های کاری دانست و اظهار کرد: حدود 20 سیاست و راهبرد مهم برای حوزه معاونت پرورشی تدوین کردیم و سه مورد، اولویت اول هستند که برای آنها در قالب یک مدل برنامه‌ای با نگاه عملیاتی و با توجه به اقتضائات استانی برنامه‌هایی خواهیم داشت.

یکی از اولویت‌ها توسعه فرهنگ قرآن، نماز و عترت و دیگری توسعه مهارت‌های دانش‌آموزان در بخش‌های مختلف و فعالیت‌های اخلاق محور است.

وی ادامه داد: امروز جامعه به شدت به این مهم نیازمند است و فقدان مهارت‌های کافی در رویارویی با آسیب‌ها از جمله عوامل بروز آسیب‌های اجتماعی است. ایجاد روحیه امید و نشاط در بین دانش‌آموزان نیز از دیگر اولویت‌های ماست.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به اینکه نظام جامع راهنمایی و مشاوره را پیش بینی کرده‌ایم که مسیر راهنمایی و مشاوره را مشخص می‌کند گفت: پیش‌نویس این نظام در روزهای آینده به شورای عالی آموزش و پرورش می‌رود.

وی افزود: کمبود مشاور در مدارس ابتدایی کشور احساس می‌شود اما امکانات و منابع انسانی در آموزش و پرورش محدود است و باید مسیرها و ظرفیت‌های دیگری را برای این امر انتخاب کنیم.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند