نفت در هفته‌ای که گذشت / طلای سیاه درجا زد

نفت در هفته‌ای که گذشت / طلای سیاه درجا زد
در هفته‌ای که گذشت قیمت نفت در محدوده 59 تا 60 دلار نوسان داشت. حمله پهبادی یمن به تاسیسات نفتی عربستان، نگرانی‌ها از وقوع رکود اقتصادی، کاهش قابل ملاحظه ذخایر نفت ایالات متحده و تنش‌ها در خاورمیانه از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت نفت در معاملات هفتگی بوده است.

در هفته‌ای که گذشت قیمت نفت در محدوده ۵۹ تا ۶۰ دلار نوسان داشت. حمله پهبادی یمن به تاسیسات نفتی عربستان، نگرانی‌ها از وقوع رکود اقتصادی، کاهش قابل ملاحظه ذخایر نفت ایالات متحده و تنش‌ها در خاورمیانه از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت نفت در معاملات هفتگی بوده است.

در معاملات روز دوشنبه، پس از حمله پهبادی یمن به یکی از تاسیسات مهم نفتی شرکت آرامکوی عربستان سعودی، قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه اندکی افزایش یافت.

به گزارش تجارت‌نیوز، در معاملات این روز هر بشکه نفت خام برنت با ۴۵ سنت افزایش به ۵۹٫۰۹ دلار رسید و همچنین هر بشکه نفت خام آمریکا با ۰٫۷ درصد رشد با قیمت ۵۵٫۲۶ دلار معامله شد.

علی‌رغم افزایش تنش‎ها در منطقه اما نگرانی‌ها از وقوع رکود اقتصادی و چشم‌اندازها از تقاضا برای نفت، قیمت‌ها را در این حوزه به شدت تحت‌الشعاع قرار داده است.

روز سه‌شنبه، به دنبال خوش‌بینی‌ها در مورد کاهش تنش‌های تجاری میان واشینگتن و چین از یک‌سو و افزایش امیدواری سرمایه‌گذاران در مورد اینکه اقتصادهای بزرگ از مشوق‌های اقتصادی برای کند شدن رشد اقتصادی جهان استفاده می‌کنند، قیمت نفت اندکی افزایش یافت و به ۵۹٫۸۳ دلار رسید.

در معاملات روز چهارشنبه، به دنبال کاهش قابل ملاحظه ذخایر نفت ایالات متحده آمریکا، طلای سیاه برای اولین بار طی هفت روز قبل از آن به بیش از ۶۰ دلار افزایش یافت.

گزارش‌ها نشان می‌دهد، ذخایر نفت خام ایالات متحده در هفته منتهی به ۱۶ آگوست، با ۳٫۵ میلیون بشکه کاهش به ۴۳۹٫۸ میلیون بشکه رسید. این در حالی است که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز، کاهش ۱٫۹ میلیون بشکه‌ای را پیش‌بینی کرده بودند.

از سوی دیگر، تنش‌ها در خاورمیانه همچنان ادامه دارد. روز چهارشنبه مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد که این کشور برای جلوگری از انتقال نفتکش ایرانی به سوریه از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

روز پنج‌شنبه اما قیمت نفت ۰٫۴۵ درصد کاهش یافت و به ۶۰٫۱۲ دلار رسید.

در آخرین روز معاملات هفتگی، پس از آنکه چین در اقدامی مقابله‌جویانه اعلام کرد بر ۷۵ میلیارد دلار کالای آمریکایی تعرفه وضع می‌کند، بار دیگر قیمت نفت به زیر ۶۰ دلار کاهش یافت.

در معاملات روز جمعه، قیمت نفت برنت با ۰٫۸ درصد کاهش به ۵۹٫۴۰ دلار رسید و هر بشکه نفت خام وست‌تگزاس اینترمدیت با ۲٫۱ درصد کاهش با قیمت ۵۴٫۱۷ دلار معامله شد.

تحلیلگران وضعیت تجاری ایالات متحده و چین را یکی از مهم‌ترین عوامل نزولی شدن بازار نفت و کاهش تقاضا برای طلای سیاه می‌دانند.

جدیدترین اتفاقات مربوط به نفت را می‎توانید در سلسله اخبار قیمت نفت تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند
مطالب گزیده از سراسر وب پیشنهاد یکتانت