نقش بازار سرمایه در تامین مالی طرح‌های نیمه‌تمام لحاظ شود

نقش بازار سرمایه در تامین مالی طرح‌های نیمه‌تمام لحاظ شود

قائم‌مقام بانک مرکزی با تاکید بر ضرورت در نظر گرفتن نقش بورس در تامین مالی طرح‌های نیمه‌تمام گفت: مشارکت بودجه‌ای در قالب وجوه اداره شده و یارانه سود تسهیلات کارساز نیست.

اکبر کمیجانی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: در نسخه کنونی تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۹۷ کل کشور مربوط به اجرای طرح‌های نیمه تمام، مشکل خاصی از نظر بانک مرکزی مشاهده نمی‌شود؛ اما پیشنهاد ما این است که با توجه به اینکه در آخرین ماده این آیین‌نامه، نظام بانکی سهم اصلی را در تامین مالی به عهده خواهد داشت؛ به نظر می‌رسد که باید در کارگروهی متشکل از بانک مرکزی، اتاق‌های بازرگانی و تعاون، این مباحث تامین مالی به دقت بررسی شده و با ملاحظاتی که نظام بانکی دارد، دستورالعمل اجرایی این تبصره تدوین شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، قائم مقام بانک مرکزی افزود: در رابطه با وثایق نیز کلیات مطرح شده است، این درحالی است که باید بر روی آن بحث بیشتری صورت گیرد. موضوع دیگر آن است که در این تبصره، مشارکت بودجه‌ای در قالب وجوه اداره شده یا یارانه سود تسهیلات مطرح شده است که اگر به تجربه سنوات گذشته در مشارکت دولت توجه کنیم، این تجربه موفق نبوده است و اکنون سیستم بانکی با مطالبات فراوانی روبرو است و بعد از سال‌هایی که گذشته است، به سیستم بانکی گفته می‌شود که باید حسابرسی در این رابطه صورت گیرد، بنابراین چنانچه آیین نامه و دستورالعمل حاوی پیام روشنی برای نظام بانکی نباشد، مانعی برای اجرای آیین‌نامه خواهد بود.

وی خواستار در نظر گرفتن سهم بازار سرمایه در اجرای طرح‌های نیمه‌تمام شد و گفت: بازاری که نظام بانکی در آن فعالیت می‌کند، یک بازار با پروژه‌های کوتاه مدت است و عمدتا اولویت تامین سرمایه در گردش را در نظر دارد؛ ضمن اینکه تامین مالی بانکها عمدتا پروژه‌های کوچک و متوسط را در برمی‌گیرد، بنابراین با توجه به الگوی پروژه‌هایی که تعریف شده است، به نظر می‌رسد که باید از ظرفیت بازار سرمایه نیز بهره گرفت.

هفتادوششمین نشست شورای گفت‌وگو با حضور وزیر اقتصاد آغاز شد. دستور جلسه شورای گفتگو در این جلسه، مشکلات و پیشنهادهای فعالان بخش خصوصی در مورد تبصره ۱۹ قانون بودجه ۹۷ – دستور العمل تشکیل و نحوه اداره جلسات شورای گفت‌وگو است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند