کد خبر: 189273

نقش کشاورزی در وضعیت حوزه‌های آبخیز و سفره‌های آب

قائم‌مقام سازمان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری تاکید کرد: باید با مدیریت کشاورزی و همچنین مدیریت حوزه سرزمینی در اکوسیستم‌های بالادستی، حوزه‌های آبخیز را تقویت کنیم.

سرویس کسب‌وکار -

ناصر مقدسی اظهار کرد: مشکلات منابع آبی کشور و وضعیتی که با آن مواجه هستیم به گونه‌ای است که باید اکوسیستم‌های حساس و حوزه آبخیز را به درستی مدیریت کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: وضعیت بارندگی مناسب نیست و بسیاری از استان‌ها کمتر از ۵۰ درصد از میانگین بارندگی‌های اخیر خود بارش داشته‌اند؛ بنابراین شرایط اقتضا می‌کند آب را در همان مکانی که فرود می‌آید مدیریت و به خوبی جذب کنیم چراکه اگر عرصه‌های حوزه آبخیز به خوبی مدیریت شود می‌تواند آثار بسیار مناسبی در حوزه‌های متعدد باقی بگذارد تا ضمن تقویت حوزه‌های آبخیز و آبخوان‌ها سفره‌های آب زیرزمینی نیز تقویت شود.

قائم‌مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: مهم‌ترین کار در حوزه آبخیز‌داری تقویت پوشش گیاهی است به گونه‌ای که در وهله نخست نباید آن چیزی که موجود داریم را از دست دهیم، چرا که همه پژوهش‌ها نشان می‌دهد که اگر اکوسیستم‌های طبیعی تخریب شود قدرت بازسازی آن با توجه به شرایط کنونی بسیار سخت و زمان‌بر خواهد بود.

از سوی دیگر باید فعالیت‌های مناسبی از جمله کشاورزی پایدار را مد نظر قرار دهیم، چرا که اگر این برنامه‌ریزی صورت نگیرد و عمل نشود نه تنها آب زیادی از دست می‌دهیم بلکه فرسایش خاک نیز در انتظار ماست.

مقدسی تاکید کرد: انجام کارهای انتزاعی به تنهایی حلال مشکلات منابع طبیعی نیست؛ بنابراین اگر می‌خواهیم از وضعیت نامناسبی که هم‌‍اکنون در آن قرار داریم، خارج شویم و اگر می‌خواهیم بیلان منفی ۱۱ میلیارد متر مکعبی سفره‌های آب زیرزمینی را سالانه یکی-دو میلیارد مترمکعب بهبود بخشیم باید مدیریت کشاورزی، برنامه‌ریزی و مدیریت در حوزه سرزمینی را در اکوسیستم‌های بالادستی حوزه‌های آبخیز تقویت کنیم.

وی با اشاره به افزایش اعتبار فعالیت‌های آبخیزداری در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ گفت: فعالیت‌های حوزه آبخیزداری در لایحه بودجه سال آینده مورد توجه مسئولان قرار گرفته بودجه آن نیز افزایش یافته است.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.04)
1329.9
0.4
مثقال طلا (%0)
625100
سکه امامی (%0)
1486250
دلار (%0)
4563
یورو (%0)
5719
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.