فردا نمادهای بازار پایه بازگشایی می‌شوند

فردا نمادهای بازار پایه بازگشایی می‌شوند

پس از بسته شدن نمادهای معاملاتی بازار پایه فرابورس ایران در روز سیزدهم شهریور، فردا پس از 12 روز می‌توانیم شاهد بازگشایی این نمادها طبق دستورالعمل جدید باشیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، در راستای اصلاح دستورالعمل بازار پایه فرابورس ایران ۱۳ شهریور ماه نمادهای معاملاتی این بازار بسته شدند و قرار است فردا فعالان بازار پایه، شاهد تابلوی سه رنگ و جدید این بازار باشند.

فرابورس ایران اعلام کرده بود که برای کارهای فنی ۱۸۲ نماد بازار پایه در سایت مدیریت فناوری بورس حداقل پنج روز کاری نیاز است و این نمادها در روز دوشنبه (۲۵ شهریور) با تقسیم‌بندی در بازارهای سه‌گانه زرد،‌ نارجی و قرمز گانه پایه فرابورس بازگشایی می‌شوند.

قرار است در همه تابلوها حداقل هفته‌ای یک حراج طی ساعت ۱۲ تا ۱۲:۳۰ روز دوشنبه انجام شود که طی این بازه نیم‌ساعته سفارش‌گیری و رأس ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه حراج پایانی انجام می‌شود.

بر اساس دستورالعمل جدید دامنه نوسان عادی برای تابلو زرد سه درصد، تابلو نارنجی دو درصد و تابلو قرمز یک درصد است.

قیمت پایانی در حراج دوشنبه، مبنای دامنه نوسان در روزهای بعد خواهد بود. باید توجه کرد که دامنه نوسان سه، دو و یک درصدی برای تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز نوسانی است که بین هر دو حراج انجام می‌شود؛ یعنی از روز سه‌شنبه تا دوشنبه هفته بعد که حراج پایانی جدیدی برگزار می‌شود، دامنه نوسان بر مبنای قیمت پایانی روز دوشنبه است.

ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲ یک دوره نظارت وجود خواهدی داشت که در آن نه سفارشی صورت می‌گیرد، نه معامله‌ای. در این فاصله دامنه نوسان برای حراج پایانی دو برابر می‌شود و حراج پایانی طی ساعت ۱۲ تا ۱۲:۳۰ در دامنه‌های شش، چهار و دو درصدی به ترتیب برای تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز گرفته می‌شود.

بر اساس طبقه‌بندی جدید، از ۱۸۱ شرکت موجود در بازار پایه، ۱۲۵ شرکت به تابلو زرد، ۴۲ شرکت به تابلو نارنجی و ۱۴ شرکت به تابلو قرمز منتقل می‌شوند.

طبق دستورالعمل جدید بازار پایه، بازارگردان اجازه فعالیت دارد. بازارگردان‌ها در هر نمادی که وارد می‌شوند، می‌توانند دامنه نوسان آن نماد را تا دو برابر افزایش دهند، به شرطی که دامنه نوسان از پنج درصد بیشتر نشود. همچنین بازارگردان می‌تواند قیمت مرجع نماد را در هر روز معاملاتی تعیین و به فرابورس اعلام کند.

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند