کد خبر: 158279

نمایشگرهای گوشی، قاتل باکتری‌ها می‌شوند

محققان سوئدی پلاستیک رسانایی برای نمایشگرها ساخته‌اند که مانع رشد برخی باکتری‌ها بر روی نمایشگر گوشی می‌شود.

نمایشگرهای گوشی
سرویس تکنولوژی -

نمایشگرهای گوشی از جمله آلوده‌ترین ابزاری هستند که با آن‌ها سروکار داریم. محققان موسسه Karolinska در استکهلم سوئد می‌گویند کاربرد تازه‌ای برای پلاستیک رسانای این نمایشگرها یافته‌اند.

پژوهشگران می‌گویند از پلاستیک رسانای مورد استفاده در نمایشگرهای لمسی می‌توان برای دستکاری روند رشد باکتری‌ها استفاده کرد و جلوی رشد برخی انواع باکتری‌ها را گرفت و یا روند رشد برخی انواع آن‌ها را تقویت کرد.

به گزارش تجارت نیوز به نقل از  دیجیتال ترندز، همچنین از این پلاستیک‌ها می‌توان برای فریب دادن و دستکاری متابولیسم برخی انواع باکتری‌های بیماری‌زا استفاده کرد و از طریق افزودن یا حذف چند الکترون به سطح پلاستیک نمایشگر لمسی روند رشد یک باکتری را به‌دلخواه کند یا تند کرد.

این دستاورد علمی هنوز در مراحل اولیه خود قرار داد. اما در نهایت می‌توان از این روش برای تولید پوشش‌های بسیار موثر ضدباکتری استفاده کرد و از میزان آلودگی شدید فعلی در گوشی‌ها و تبلت‌ها کاست.

همچنین استفاده از این روش از میزان شیوع عفونت و آلودگی در بیمارستان‌ها می‌کاهد و در صورت لزوم به پزشکان امکان می‌دهد رشد یک باکتری را برای تحقق اهداف خاصی تسریع کنند.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.13)
1333.8
1.7
مثقال طلا (%0.05)
734400
400
سکه امامی (%0.05)
1819000
1000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6800
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.