نمایش شمش‌های طلای بانک مرکزی آلمان

نمایش شمش‌های طلای بانک مرکزی آلمان

پس از آنکه بانک مرکزی آلمان سال گذشته تحت فشار افکار عمومی نیمی از ذخایر طلای خود را به داخل کشور منتقل کرد، بخشی از طلاها را برای اطمینان خاطر مردم در معرض نمایش عمومی درآورده است.

هشت شمش طلا از ذخایر طلای بانک مرکزی آلمان که هر کدام ۱۲ کیلوگرم وزن دارند به یکی از جاذبه‌های نمایشگاه طلا در موزه پول شهر فرانکفورت این کشور تبدیل شده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، این نمایش بی‌سابقه که قرار است تا ماه سپتامبر ادامه داشته باشد، یکی از رویدادهای تاریخی بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا محسوب می‌شود چرا که یادآور بازگشت نیمی از ۳۳۷۴ تن ذخایر طلای این کشور از خارج به خاک آن است.

سال گذشته محموله‌های فوق سری طلای آلمان در نزد بانک مرکزی آمریکا، انگلیس و فرانسه به آلمان منتقل شدند که ۱۲۰۰ تن آن از آمریکا و ۴۳۰ تن از انگلیس به داخل آلمان انتقال یافت.

به دلیل یکسان بودن واحد پولی آلمان و فرانسه، بانک مرکزی آلمان ترجیح داد تمام ذخایر طلای خود را از فرانسه فرا بخواند.

برلین در ژانویه ۲۰۱۳ اعلام کرده بود در تدارک نگهداری نیمی از ۳۳۷۸ تن ذخایر طلای خود در خاک آلمان است و تا سال ۲۰۲۰ آن را به فرانکفورت منتقل خواهد کرد اما بعدا این برنامه توسط بانک مرکزی با شتاب بیشتری صورت گرفت.

آلمان در توضیح انتقال طلا به خاک خود اعلام کرد هدف این اقدام در دسترس بودن و امکان فروش سریع‌تر آن‌ها در زمان لزوم است. با این حال نمایندگان این بانک بعدها اعلام کردند هیچ برنامه‌ای برای تبدیل طلا به وجه نقد وجود ندارد.

خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از کارل لودویگ تیل- عضو هیات مدیره بوندس بانک- اعلام کرد در سال‌های بحران مالی و بدهی، بوندس بانک متمایل به در اختیار داشتن اطلاعات جزئی از طلا بود. تا جایی اطلاعات کم بود که برخی حتی نسبت به واقعی بودن این ذخایر داخلی و خارجی شک داشتند.

بانک مرکزی آلمان در گذشته با کمپینی به نام «طلاهای ما را به خانه بازگردانید» مواجه بود که توسط پتر بوئرینگر- نماینده مجلس و از اعضای حزب «آلترناتیو برای آلمان» رهبری شد.

طلا هنوز هم یکی از روش های محبوب پس انداز به شمار می رود و بحران جهانی اقتصادی ارزش طلا را بیش‌تر افزایش داده است به گونه ای که بیشتر ذخایر بانک‌های مرکزی کشورهای توسعه یافته به صورت طلا است.

آلمان تنها کشوری نیست که تصمیم به تغییر مکان ذخایر طلای خود گرفته است. بانک مرکزی ترکیه نیز اخیرا ذخایر طلای خود را از آمریکا به ترکیه منتقل کرد.

 

منبع: اسپوتنیک

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند