گروسی: نمی‌توان یک شبه به برجام بازگشت

گروسی: نمی‌توان یک شبه به برجام بازگشت

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که نمی‌توان انتظار داشت که یک شبه به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران بازگشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به پرسش خبرنگار یورونیوز درباره چرایی لزوم دستیابی به توافق جدید با ایران گفت: اینطور نیست که بگویید یک شبه به توافق سال ۲۰۱۵ برمی‌گردیم.

وی افزود: از آن زمان تاکنون اتفاق‌های بسیاری روی داده است. ما دیدیم که ایران موادی ساخته، محصولاتی از این مواد (اورانیوم غنی شده) تولید شده است. اگر این مواد فروخته شود، اگر همین مواد از ایران خارج شود، چه کسی آن را کنترل خواهد کرد؟ اصولا این وظیفه ما است.

گروسی اضافه کرد: گروهی از پژوهش‌ها و فعالیت‌ها طبق برجام ممنوع بود و ایران این ممنوعیت را نقض کرد. باید ببینیم با این وضعیت چه کار باید کرد و ما چطور می‌توانیم آن را کنترل کنیم.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین ابراز امیدواری کرد که این نهاد نگهبان سازمان ملل متحد بتواند با کنترل برنامه هسته‌ای ایران، مانع از تشدید مناقشات در خاورمیانه شود.

رافائل گروسی در ادامه مدعی شد: فکر می‌کنم دستیابی ایران به سلاح اتمی، یک شکست بزرگ خواهد بود. شرایط تاسف‌باری را رقم خواهد زد و منطقه پرتنش خاورمیانه را ناپایدارتر خواهد کرد. امیدوارم هرگز به این مرحله نرسیم و آژانس نقش خود را در این مورد، ایفا خواهد کرد.

ایران پنجم اسفند ماه امسال در راستای اجرای ماده ششم قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» نظارت‌های فراپادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم روز چهارشنبه تأکید کرد که کشورهای غربی هیچ‌گاه تعهدات خود در برجام را به‌درستی اجرا نکرده‌اند و با این رفتار خود باعث بی‌اعتمادی ایران شده‌اند.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص مشکلات کنونی برجام گفت:ایران همواره تعهداتش را انجام داده است. این آمریکا بود که از برجام خارج شد. طبیعی است که اگر علت برطرف شود، معلول هم حل خواهد شد.

وی ادامه داد: بعد از این که آقای ترامپ از برجام خارج شد، تا یک سال بعد خود دولت ترامپ اذعان داشت که ما داریم برجام را اجرا می‌کنیم و آژانس هم در گزارش‌های متوالی این را تأیید می‌کرد.

ظریف تصریح کرد: آنها طرف‌های غربی باید مشکل را حل کنند. اگر مشکل بی اعتمادی باشد، در واقع بی‌اعتمادی ایران به کشورهای غربی‌ است که هیچ‌گاه برجام را به‌درستی اجرا نکردند.

وی تأکید کرد: اگر این مشکل را حل کنند، ما نیز همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند عمل خواهیم کرد. ما خواهان اجرای برجام از سوی همه طرف‌ها هستیم و برجام را اجرا می‌کنیم.

منبع:تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند