کد خبر: 132447

نوسازی بافت‌های فرسوده تهران

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: خوشبختانه مدیریت شهری پایتخت طی سالیان گذشته با داشتن برنامه‌ای جامع و ارایه سیاست‌های تشویقی تاثیرگذار توانسته پیشرفت قابل توجهی در نوسازی بافت‌‌ فرسوده تهران داشته باشد.

سرویس جامعه -

عبادالله فتح‌اللهی، با بیان اینکه بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار از مساحت شهر تهران را بافت فرسوده تشکیل می‌دهد، افزود: با تلاش مدیران شهری پایتخت و آگاه‌سازی شهروندان تهرانی نسبت به خطرات زندگی در این بافت‌ تعداد پروانه‌های صادره با توجه به رکود در بخش مسکن قابل قبول بوده است.

وی با اشاره به اینکه در مجموع تعداد پروانه‌های صادر شده در مناطق ۲۲ گانه پایتخت از سال ۱۳۸۸ تاکنون بیش از ۳۰ هزار پروانه بوده است، تصریح کرد: تعداد پروانه‌های صادرشده در سال ۱۳۹۴ ‌در حدود ۱۵۲۰ پروانه‌ بوده که این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۱۶۰۷ پروانه رسیده است. وی با تأکید بر اینکه متاسفانه در حال حاضر بیشتر کلانشهرها و شهرهای سراسر کشور برای نوسازی بافت‌‌ فرسوده خود با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند، خاطرنشان کرد: این در حالی است که مدیریت شهری تهران طی سال‌های گذشته توانسته است نزدیک به ۳۶ درصداز بافت‌ فرسوده پایتخت را نوسازی کند.

فتح‌اللهی با هشدار نسبت به بی‌توجهی دولت درخصوص نوسازی بافت‌ فرسوده ادامه داد: طبق آمار منتشر شده، طی سال‌های گذشته تنها ۸ درصد از بافت‌‌ ناکارآمد در کشور نوسازی شده است که جای تامل دارد. مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در ادامه با بیان اینکه مجموع تخفیف‌های داده‌شده به شهروندان تهرانی در صدور پروانه از سال ۱۳۸۸ تاکنون در حدود ۶۳۰ میلیارد تومان بوده است، گفت: متوسط تخفیف به ازای هر پروانه حدود ۲۲ میلیون تومان بوده است. وی با اشاره به رایگان شدن هزینه‌های حفاری و انشعابات آب، برق و گاز برای واحدهای مسکونی احداثی در بافت ‌فرسوده، افزود: باز شدن معابر در بافت‌ فرسوده پایتخت در اولویت برنامه‌های سازمان نوسازی قرار داشته است که خوشبختانه پیشرفت‌های بسیار قابل توجهی نیز در این خصوص داشته‌ایم.

فتح‌اللهی ادامه داد: در همین راستا مناطق ۱۲‌، ۱۰ و ۱۱ بیشترین میزان معبر آزاد شده را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین بیشترین تخفیف صدور پروانه نیز طی سال‌های اخیر‌ به ترتیب به مناطق ۱۰‌، ۱۱، ۱۲ و ۸ اختصاص دارد. وی تأکید کرد: بنا بر تاکیدات شهردار تهران توجه به جنبه‌های فرهنگی و اجتماعی محلات مناطق ۲۲ گانه نیز در نوسازی بافت فرسوده مورد توجه بوده است. مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در پایان با اشاره به بدهی بیش از ۶۳۲ میلیارد تومانی دولت به شهرداری در زمینه بافت فرسوده گفت: دولت یازدهم تاکنون رقمی از این بدهی را پرداخت نکرده است.

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.14)
1331.7
1.83
مثقال طلا (%0)
608100
0
سکه امامی (%0)
1502500
0
دلار (%0)
4434
0
یورو (%0)
5572
0
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.