وزیر نفت:

نوسازی تاسیسات نفتی به سرمایه‌گذاری 10 میلیارد دلاری نیاز دارد

نوسازی تاسیسات نفتی به سرمایه‌گذاری 10 میلیارد دلاری نیاز دارد

وزیر نفت با اشاره به اینکه بسیاری از تاسیسات مناطق نفت‌خیز کشور مستهلک است، گفت: نوسازی تاسیسات مناطق نفت‌خیز ایران به ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه بسیاری از تاسیسات مناطق نفت‌خیز کشور مستهلک است، گفت: نوسازی تاسیسات مناطق نفت‌خیز ایران به 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بیژن نامدار زنگنه، روز پنجشنبه در نشست شورای اداری گچساران با اشاره به اینکه روزانه به‌طور میانگین 10 مورد تعمیرات لوله در تاسیسات نفتی به‌علت قدیمی بودن آن‌ها انجام می‌شود، بیان کرد: درصورت اختصاص اعتبار برای تاسیسات مناطق نفتی افزون بر اشتغالزایی، میزان تولید نیز افزایش خواهد یافت.

وی با اعلام اینکه در صورتی‌که وضعیت تولید نفت خوب باشد، مشکلات دیگر هم رفع می‌شود گفت: نوسازی تاسیسات نفتی ضروری است.

وزیر نفت تصریح کرد: برای کمک به رفاه و وضعیت زندگی مردم مناطق نفت‌خیز افزون بر کمک ‌های قبلی دست کم لازم است سه تا چهار درصد درآمد نفتی به این مناطق اختصاص یابد.

زنگنه بیان کرد: از محل منابع نفتی به 10 هزار روستای کشور در سال‌‌های گذشته گازرسانی شده است.

وی گفت: این طرح از محل صرفه‌جویی مصرف سوخت‌‌های مایع تامین اعتبار شده است که میزان هزینه انجام شده برای گازرسانی این روستاها چهار میلیارد دلار است و یک میلیارد دلار دیگر باید هزینه شود.

وزیر نفت افزود: یک طرح پنج میلیارد دلاری برای سرمایه‌گذاری در مناطق نفت‌خیز کشور اجرا می‌شود که 2 میدان نفتی گچساران هم آن قرار دارد که دست کم برای اجرا آن‌ها 60 تا 70 میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌شود.

زنگنه، سامان‌دهی نیروهای قرارداد موقت را از برنامه‌های جدی وزارت نفت دانست و یاد آور شد: کارهای مقدماتی این طرح انجام شده است و در اردیبهشت 97 عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: برای جذب نیرو باید طوری اقدام کرد تا هیچ‌ کس احساس نکند به‌علت بی‌عدالتی نتوانسته جایی مشغول به‌کار شود.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای ساخت 6 واحد پتروشیمی در کهگیلویه و بویراحمد که 4 واحد آن در گچساران است گفت: جز خوزستان و بوشهر در هیچ استان دیگری این تعداد پتروشیمی درحال ساخت وجود ندارد.

زنگنه بیان کرد: همه این طرح‌ها سرمایه‌گذار دارد که درصورت راه‌اندازی آن‌ها هر کدام دست کم یک هزار شغل ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به درحال اجرا بودن 2 طرح بزرگ راهسازی گچساران از محل بودجه نفت گفت: تلاش می‌شود برای تخصیص اعتبار به این طرح‌‌ها چاره‌اندیشی شود.

وزیر نفت بیان کرد: در استان کهگیلویه و بویراحمد برای مسئولیت‌های اجتماعی و عام‌المنفعه 2 هزار و 500 میلیارد ریال از محل اعتبارهای نفتی هزینه شده است.

‌اکنون در شرکت نفت گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد روزانه 630 هزار بشکه نفت، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز خشک و ۳۵ هزار بشکه میعانات گازی به‌صورت نفتا تولید می‌شود.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند