وزیر جهاد کشاورزی:

نگاه دولتی در اجرای طرح‌های منابع طبیعی باید تغییر کند

وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم فرهنگ‌سازی به منظور افزایش مشارکت مردمی، تغییر نگاه و شیوه‌های دولتی و سازگاری با طبیعت برای پیشبرد طرح‌های بیابان‌زدایی و حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرد.
نگاه دولتی در اجرای طرح‌های منابع طبیعی باید تغییر کند

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی در نشست کارگروه ملی مقابله با بیابان‌زایی اظهار کرد: برای جلب هر چه بیشتر مشارکت مردمی و مستندسازی طرح‌های بیابان‌زدایی و مقابله با ریزگردها، کار گروه ملی مقابله با بیابان‌زایی باید از رسانه‌ها و متخصصان مردم‌شناسی و جامعه‌شناسی بهره ببرد.

وی افزود: با فرهنگسازی می توان مردم منطقه را از پیامدها و مشکلاتی که با اجرای بعضی از طرح‌ها مانند ایجاد سد جدید در سرشاخه‌های دجله و آثار آن بر بین‌النهرین ایجاد می‌شود، مطلع کرد.

حجتی در همین حال سازگاری و همراهی با طبیعت در اجرای طرح‌ها را ضروری خواند و اظهار داشت: به باور من اگر با طبیعت همراه و سازگار شویم و آن را تخریب نکنیم، طبیعت هر آنچه که بشر می‌خواهد در اختیارش قرار می‌دهد.

وی با بیان این که طبیعت ایران نسبت به متوسط اقلیم جهانی، خشک‌تر و خشن‌تر است، تصریح کرد: خداوند ظرفیت پوشش گیاهی را در کشور ما خلق کرده و ما باید از طبیعت به نحو شایسته بهره‌برداری کنیم.

وی همچنین بر تغییر شیوه‌ها و نگاه دولتی در اجرای طرح‌های منابع طبیعی تاکید گذاشت و گفت: ما در نگاه و روش‌های دولتی همواره به دنبال اعتبارات مالی، امکانات، تسهیلات و نیروی انسانی هستیم در حالی که باید در موضوعات مربوط به عرصه‌های چند میلیون هکتاری منابع طبیعی خود را مانند یک NGO فرض کنیم که می‌خواهد با کمک دولت و مشارکت مردمی، طرح‌ها را اجرا کند.

وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم جلب مشارکت مردم برای اجرای طرح‌های جامع آبخیزداری و مقابله با بیابان‌زایی تاکید و خاطرنشان کرد: دولت باید در کنار مردم در جهت تسهیل امور اقدام کند.

حجتی همچنین استفاده از دانش و کمک‌های فکری سایر کشورها و کنوانسیون‌های بین‌المللی در حوزه منابع طبیعی برای اجرای برنامه‌ها و طرح‌ها را ضروری خواند.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به افزایش اعتبارات اجرای طرح‌های مقابله با بیابان‌زایی در بودجه ۹۶ از این اقدام دولت تقدیر کرد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید