نیاز به صرفه‌جویی ۴۰۰۰ مگاوات برق در تابستان امسال

وزیر نیرو گفت: امسال انتظار می‌رود مدیریت کاهش بار به میزان ۴ هزار مگاوات صورت بگیرد تا بتوانیم تابستان را بدون مشکل در تأمین برق پشت سر بگذاریم.
نیاز به صرفه‌جویی ۴۰۰۰ مگاوات برق در تابستان امسال

به گزارش تجارت‌نیوز، حمید چیت‌چیان در حاشیه همایش خدمات‌رسانی آب و برق به روستاها در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به منظور گذر موفق از پیک صرف برق در تابستان سال ۹۶ ظرفیت‌های جدید تولید برق وارد مدار شده و با مدیریت پیک با کمک کشاورزان و صاحبان صنایع و همچنین مدیریت مصرف امیدواریم در فصل تابستان دچار مشکل نشویم.

وی افزود: تابستان سال گذشته نیازمند ۳ هزار مگاوات صرفه‌جویی در مصرف برق بودیم که امسال انتظار می‌رود مدیریت کاهش بار به میزان ۴ هزار مگاوات صورت بگیرد تا بتوانیم تابستان را بدون مشکل در تأمین برق پشت سر بگذاریم.

بدهی ۱٫۲ میلیارد دلاری عراق قسط بندی شد

وزیر نیرو با بیان اینکه «در حال حاضر صادرات برق به کشور عراق در حال انجام است»، گفت: بدهی‌های گذشته عراق بابت خرید برق از ایران قسط‌بندی شده و قرار است این کشور به صورت اقساط تعیین‌شده، بدهی‌های گذشته خود را به ایران بپردازد.

این عضو کابینه دولت میزان بدهی انباشته عراق به ایران را بابت پول برق دریافتی ۱٫۲ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: تاکنون ۳۵۰ میلیارد این میزان بدهی انباشته پرداخت شده و قرار است که پرداخت‌های دیگر نیز به صورت اقساطی صورت بگیرد، اما در مجموع ما ظرفیت صادرات ۱۵۰۰ مگاوات برق را به عراق داریم.

قولی جدید برای تخصیص به موقع منابع طرح احیای منابع زیرزمینی آب در سال ۹۶

چیت‌چیان در پاسخ به اینکه «با توجه به عدم تخصیص منابع مالی طرح احیای منابع زیرزمینی آیا اجرای این طرح را تأخیراتی همراه است؟»، گفت: استان‌های ما این کار را روی زمین نگذاشتند و با ایجاد دیم‌هایی که صورت گرفت کار در حال انجام است.

وی افزود: مسئولان سازمان برنامه و بودجه وعده داده‌اند تا اعتبارات سال جاری در موعد مقرر در اختیار ما قرار بگیرد و قرار شده تا اوراق مشارکت و اسناد خزانه‌ به کمک طرح‌های احیاء و تعادل‌بخشی بیاید.

کاهش شدت خشکسالی در کشور

وزیر نیرو با اشاره به بارندگی‌های اخیر در اقصی نقاط کشور گفت: بعضی کارشناسان کشور معتقدند که بارندگی سال گذشته و امسال نشانه‌های ایجاد یک پدیده ترسال را در کشور ایجاد کرده است؛ نشانه‌هایی که نشان می‌دهد شدت خشکسالی در کشور کاهش یافته است.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه «وزارت نیرو در زمینه کاهش تلفات شبکه توزیع برق موفقیت‌های خوبی را به دست آورده»، اذعان داشت: در ابتدای شروع دولت یازدهم میزان تلفات برق در شبکه توزیع ۱۵ و نیم درصد بود که در حال حاضر این رقم ۱۱ درصد است و برنامه ریزی کرده ایم که این رقم تا پایان سال ۹۶ تک رقمی شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز