کد خبر: 190247

نیم‌میلیون کارگر خارجی از عربستان اخراج شدند

نرخ بالای بیکاری و بالا رفتن هزینه‌های زندگی در عربستان موجب شده است تا در سال ۲۰۱۷، حدود ۵۵۸ هزار و ۷۱۶ کارگر خارجی از این کشور اخراج شوند.

سرویس اقتصاد جهان -

براساس گزارش اخیر سازمان کل تامین اجتماعی عربستان که رونوشتی از آن در اختیار روزنامه «سبق» این کشور قرار گرفته است، شمار کارگران خارجی در بازار کار عربستان از هشت میلیون و ۵۱۸ هزار تن به هفت میلیون و ۹۵۹ هزار نفر رسیده است که این میزان کاهش هفت درصدی کارگران غیر‌سعودی را نشان می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، نرخ بیکاری ۱۲.۸ درصد در عربستان موجب شد، مقام‌های این کشور افزایش استخدام نیروی کار داخلی را در دستور کار قرار دهند به طوری که براساس دستور‌العمل جدید این کشور، تنها اتباع سعودی می‌توانند در مشاغلی چون بیمه، مخابرات، راه و ترابری اشتغال داشته باشند.

براساس آمار سازمان کل تامین اجتماعی عربستان، در سال گذشته میلادی شمار افراد شاغل سعودی با رشد ۶.۵ درصدی از یک میلیون و ۸۶۲ هزار نفر، به یک میلیون و ۹۸۳ هزار رسیده است.

عربستان برای کاهش کسری بودجه خود که به دنبال کاهش شدید قیمت نفت در سال‌های گذشه روی داد، دست به سلسله اقدامات ریاضت اقتصادی زد که از آن جمله می‌توان به افزایش هزینه زندگی کارگران خارجی در این کشور اشاره کرد.

براساس آمارهای رسمی عربستان، دولت این کشور اعلام کرد از ابتدای سال ۲۰۱۸ از هر کارگر خارجی بسته به تعداد کارگران هر کشور در عربستان بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ ریال (۸۰ تا ۱۰۶ دلار) در ماه به عنوان عوارض دریافت می‌کند.

دولت عربستان درآمد ناشی از محل این عوارض را در سال جاری میلادی حدود ۲۸ میلیارد ریال (۷.۵ میلیارد دلار) پیش بینی کرده است.

از سوی دیگر، مقام‌های سعودی از ابتدای سال میلادی جدید (۲۰۱۸) نرخ سوخت در این کشور را به بهانه کاهش مصرف داخلی فرآورده‌های سوختی و تضمین استفاده بهتر از منابع طبیعی ملی، به میزان زیادی افزایش دادند به طوری که قیمت بنزین ۶۰ درصد افزایش یافته است.

به این ترتیب افزایش قیمت حمل‌و‌نقل و قبوض مصرفی خانوارها در عربستان، هزینه زندگی در این کشور را افزایش داد.

شورای هماهنگی برق عربستان نیز در این باره اعلام کرد که نرخ جدید برق مصرف خانگی و تاسیسات تجاری از اول ژانویه ۲۰۱۸ (۱۱ دی) اعمال می‌شود و افزایش قیمت برق برای مصارف خانگی سه برابر خواهد شد.

عربستان از ششم فروردین سال ۹۴ تاکنون با صرف هزینه‌های نظامی سرسام‌آور یمن را هدف حملات همه جانبه قرار داد که این امر هزینه‌های هنگفتی برای این کشور در پی داشته است.

 

منیع: ایرنا

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1331.7
0
مثقال طلا (%0)
616000
0
سکه امامی (%0)
1519500
0
دلار (%0)
4494
0
یورو (%0)
5648
0
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.