کد خبر: 205077

معاون کرباسیان تشریح کرد:

هدفمندی معافیت‌های مالیاتی

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به دلایل نوسان در بودجه‌های سالانه، گفت: معافیت‌های مالیاتی در کنار فرار مالیاتی موجب عدم شفافیت و همچنین پایین بودن سهم مالیات در بوجه شده است.

سرویس اقتصاد کلان -

حسین میرشجاعیان درباره سهم پایین مالیات در اقتصاد ایران گفت: بودجه در سراسر دنیا مبتنی بر مالیات تامین می‌شود، این در حالی است که بودجه هایی که از منابع دیگری از جمله فروش منابع طبیعی تامین می‌شود ناپایدار بوده و این به معنای انعکاس نوسانات در بودجه است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: به همین دلیل است که بودجه‌ کشور نوسان دارد و در ابتدای سال مطمئن نیستیم که آیا می‌توانیم درآمد پیش‌بینی شده را کسب کنیم یا خیر.

۳۵ درصد بودجه از محل درآمدهای نفتی

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه حدود ۳۵ درصد بودجه ما از محل درآمدهای نفتی حاصل می‌شود، توضیح داد: این رقم در اوایل دهه ۸۰ در برخی مقاطع به بیش از ۶۰ نیز رسیده است.

میرشجاعیان در ادامه به نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی اشاره و تصریح کرد: اگر به این رقم پرداخت‌های تامین اجتماعی را اضافه کنیم این شاخص به ۱۴ می‌رسد این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته به خصوص کشورهای اتحادیه اروپا این نرخ به ۴۵ درصد هم رسیده است.

وی با بیان اینکه معافیت‌های وسیع مالیاتی در کشور از دلایل پایین بودن این نسبت است، اظهارداشت: نزدیک به ۴۰ درصد اقتصاد کشور مانند بخش کشاورزی و سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه و … از پرداخت مالیات معاف هستند ضمن اینکه فرار مالیاتی بالایی نیز در اقتصاد وجود دارد به عبارت دیگر پایه مالیاتی نتوانسته وسیع شود و در نتیجه معافیت‌های زیادی وجود دارد.

معاون وزیر اقتصاد گفت: اگر می‌خواهیم میزان وابستگی به درآمد نفتی در کشور کم شود باید دولت رویکرد خود را مشخص و معافیت‌ها را نیز در بخش‌های مختلف کم و هدفمند کند.

حذف حمایت‌های بی‌دلیل

میرشجاعیان با تاکید بر اینکه معافیت به معنی نبود اظهار نامه مالیاتی و عدم شفافیت است، خاطرنشان کرد: پیشنهاد این است که اگر دولت و یا مجموعه کشور قصد دارد از بخش خاصی حمایت کند نرخ مالیات را به صفر برساند نه این که آن را کامل معاف کند، این امر باعث شفافیت و مشخص شدن میزان درآمدها می‌شود این امر باعث می‌شود فرد اظهار نامه ارائه کند اما مالیات نپردازد.

وی با بیان اینکه دولت باید از حمایت‌های بی‌دلیل از بخش‌های مختلف دوری کند، چرا که لزوما این نوع حمایت‌ها به بخش‌های مختلف کمک نمی‌کند و بخش خصوصی همواره این مطالبه را دارد که مالیات پرداخت نکند اما باید دید که آیا پشت این حمایت‌ها رونق است یا اینکه این حمایت‌ها کور است.

ناهماهنگی بانک‌های اطلاعاتی کشور

میرشجاعیان ناهماهنگی بانک‌های اطلاعاتی کشور را در ایجاد فرار مالیاتی موثر دانست و گفت: بانک‌های اطلاعاتی کشور مانند مجمع الجزایر در حوزه‌های مختلف توسعه پیدا کرده اما یکپارچه نیستند این در حالی است که اگر این بانک‌های اطلاعاتی هماهنگ شوند از فرار مالیاتی جلوگیری می شود.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه مالیات باید شفاف و قابل محاسبه باشد و این همان چیزی است که فعالان اقتصادی بر آن تاکید می‌کنند، تصریح کرد:اینکه فرد مراجعه می‌کند و مبلغی را به عنوان مالیات برای او اعلام می‌کنند که بیش از تصور است ناشی از همین موضوع است.

میرشجاعیان با بیان اینکه اگر بنا بر این است که جریان اقتصادی شفاف باشد باید میزان مالیات قابل پیش‌بینی باشد، خاطرنشان کرد: به دلیل همین عدم شفافیت درآمد مالیاتی مناسبی برای دولت وصول نمی‌شود و اتکای کشور به نفت از بین نمی‌رود ضمن اینکه شفافیت برای فعال اقتصادی نیز وجود ندارد و در نتیجه دو طرف باخت است.

 

منبع: اقتصادآنلاین

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.01)
1347.4
0.1
مثقال طلا (%0.74)
625100
4600
سکه امامی (%1.04)
1486250
15500
دلار (%0.68)
4563
31
یورو (%0.03)
5719
2
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.