هدف‌گذاری برای تولید ۴۰۰ هزار اصله نهال توت اصلاح شده در سال ۹۷

هدف‌گذاری برای تولید ۴۰۰ هزار اصله نهال توت اصلاح شده در سال ۹۷
رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: امسال تولید ۴۰۰ هزار اصله نهال توت اصلاح شده برای پرورش کرم ابریشم در کشور هدف‌گذاری شده است.

علی اصغر داداش زاده اظهار داشت: امیدواریم تا پایان امسال این تعداد اصله نهال به‌طور رایگان در اختیار نوغانداران و متقاضیان قرار گیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با بیان اینکه نهال‌های یک ساله ظرف سه سال با مراقبت‌های انجام شده به بهره‌برداری اقتصادی برای پرورش کرم ابریشم می‌رسد، گفت: سیاست ما توسعه کاشت درختان توت در کنار سایر مشاغل به عنوان یک شغل جانبی است.

داداش‌زاده با بیان اینکه در مرکز توسعه نوغانداری، برنامه‌ریزی‌هایی به منظور تامین نهال توت اصلاح شده و جایگزینی با درختان بومی در بعضی مناطق صورت گرفته است، گفت: برگ درختان توت به عنوان تنها غذای مورد نیاز کرم ابریشم است و هدف ما این است که کاشت نهال توت در مناطق مختلف کشور را به سبب وجود مزیت‌های نسبی با تاکید بر کشت‌های نواری در حاشیه مزارع، شهرها، رودها و در جوار خانه‌ها توسعه دهیم.

وی خاطرنشان کرد: براساس آمار در حال حاضر ۱۴ هزار و ۷۰۰ هکتار در کشور توتستان وجود دارد که برای پرورش کرم ابریشم، ایجاد فضای سبز و در بعضی استان‌ها برای تولید میوه استفاده می‌شود.

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور اذعان داشت: در ابتدای سال ۹۶ برای اساس هماهنگی‌های به عمل آمده با معاونت امور باغبانی و سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان ۳۳۰ هزار و ۵۲۰ اصله نهال توت اصلاح شده تولید و در ۱۹ استان کشور توزیع شد.

وی ادامه داد: توسعه کشت درختان توت حتی اگر منجر به پرورش کرم ابریشم نشود، حداقل سهمی در ایجاد فضای سبز و جلوگیری از ریزگردها خواهد داشت.

 

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند