هشدار اردوغان به بانک‌های ترکیه

هشدار اردوغان به بانک‌های ترکیه

رئیس‌جمهور ترکیه به بانک‌های این کشور نسبت به کسب سودهای نامتعارف در شرایطی که اقتصاد این کشور تحت فشار قرار دارد، هشدار داد.

رئیس‌جمهور ترکیه به بانک‌های این کشور نسبت به کسب سودهای نامتعارف در شرایطی که اقتصاد این کشور تحت فشار قرار دارد، هشدار داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه از بانک‌های این کشور به دلیل عدم کاهش نرخ بهره بانکی انتقاد کرد و آنها را به تلاش برای کسب درآمد بالا از طریق دریافت نرخ بالای بهره بانکی متهم کرد.

وی گفت: بانک‌های ترکیه‌ای از فضای اقتصادی این کشور در جهت رسیدن به سود هنگفت سوءاستفاده کرده‌اند. ضمن اینکه در جهت صحیح بانکداری حرکت نمی‌کنند و زمانی که اعلام می‌کنیم نرخ بهره بانکی را کاهش دهند، مقاومت نشان می‌دهند و از سپرده‌گذاری‌ها همچون ابزاری برای کلاه برداری از مشتریان خود استفاده می‌کنند.

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: سود بانک‌ها، معنی‌دار است و در سال گذشته پس از پشت سر گذاشتن بحران سیاسی، سود بانک‌ها ۴۰ درصد و این رقم برای امسال تقریبا به ۲ برابر افزایش خواهد یافت که این یک فاجعه است و نشان می‌دهد که یک مشکلی وجود دارد.

نرخ بهره بانکی و سودهی بانک‌ها همواره یک موضوع مشکل‌ساز در اقتصاد ترکیه بوده و انتقاد کارشناسان اقتصادی را به دنبال داشته است. اردوغان همچنین گفت: بر این باور هستیم که بانک مرکزی و بانک‌های دولتی باید به این رویه پایان دهند.

طی ۲ سال گذشته، مسئولین ترکیه‌ای بانک‌های این کشور را فعالانه تشویق به اعمال نرخ پایین بهره بانکی کرد‌ه‌اند تا از این طریق اقتصاد ترکیه از رویارویی با بحران فاصله بگیرد.

از ۱۵ سال پیش، دولت ترکیه بر اساس نقشه راه نظام سرمایه‌داری غرب، برای پویایی رشد اقتصادی خود حرکت می‌کند و رسیدن به این هدف هزینه بر خواهد بود و یک عامل بازدارنده در این مسیر عدم کاهش نرخ بهره بانکی و لابی کردن بانک‌ها است.

به عنوان یک واقعیت غیر قابل انکار می‌توان گفت که اقتصاد ترکیه به تزریق سرمایه خارجی، وابستگی قابل توجهی دارد و نقش بانک‌ها به عنوان یک واسطه به منظور افزایش نقدینگی در این کشور بسیار کلیدی است. اما در حال حاضر بانک‌های ترکیه‌ای از موسسات مالی خارجی وام دریافت و از پول آن برای دادن وام با بهره بالا به مشتریان خود استفاده می‌کنند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند