هفته مه‌آلود بورس

اعلام وضعیت روند معاملات هفته جاری با توجه به شرایط معلق سیاسی بسیار دشوار است. با این حال اکثر اعضای نظرسنجی گروه "فلزات اساسی" را به تاسی جستن از رشد قیمت‌های جهانی مثبت و رو به رشد پیش‌بینی کرده‌اند.

هفته مه‌آلود بورس

پانیذ نوربخش: بازار سرمایه از مهم‌ترین ارکان یک اقتصاد است و افراد بسیاری به طور مداوم در حال رصد این بازار هستند. بدیهی است دسترسی به نظر خبرگان در قالب تحلیل یا پیش‌بینی بورس، از مطلوبیت ویژه‌ای برای فعالان و کنشگران این بازار برخوردار است.

در همین راستا، تجارت‌نیوز خدمت تازه‌ای را به علاقه‌مندان این حوزه ارائه می‌دهد. هر هفته دیدگاه تحلیلی کارشناسان خبره بورس را در مورد وضعیت بازار سهام در هفته جاری جویا می‌شویم و در اولین ساعات شنبه هر هفته آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.گره‌خوردگی عمیق اقتصاد و سیاست، اوضاع فعلی دماسنج اقتصاد کشورمان را به شدت تحت تأثیر قرار خواهد داد.

به گزارش «تجارت‌نیوز» با وجودی که ۲ سال از انعقاد توافق برنامه جامع اقدام مشترک میان ایران، اتحادیه اروپا و گروه پنج به علاوه یک (شامل چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و چین) می‌گذرد. اما هنوز فعالان اقتصادی داخلی و سرمایه‌گذاران خارجی با شک و تردید به آن می‌نگرند.

پرواضح است که بزرگ‌ترین سد راه اجرای برجام، آمریکا است. با وجودی که این توافق‌نامه میان کشورهای مختلف و قدرت‌های اقتصادی بزرگ جهان به امضا رسیده و مورد تأیید قرار گرفته اما هنوز جاری و اجرایی نشده است. همین نشان دهنده وزن بالای نظر آمریکا بر این توافق نامه است.

در هفته جاری رییس جمهور ایالات متحده آمریکا وضعیت پایبندی ایران را به کنگره آمریکا اعلام می‌دارد.

نظرات پیرامون موضوع برجام متفاوت است و علی‌رغم حمایت و پشتیبانی اتحادیه اروپا از آن، هنوز به طور واضح مشخص نیست خروج آمریکا از برجام می‌تواند خللی در این توافق‌نامه بین‌المللی ایجاد نماید یا خیر.

با این حال نظرسنجی «تجارت‌نیوز» از چهره‌های شناخته شده، فعالان و تحلیل‌گران بازار سرمایه وضعیت بورس و فرابورس را در هفته جاری نامعین وغیرقابل پیش‌بینی اعلام می‌کند.
اما با وجود وضعیت مه آلود هفته جاری، تقریبا اکثر اعضای نظرسنجی وضعیت قیمت سهام گروه فلزات اساسی را به تأسی جستن از رشد قیمت‌های جهانی، مثبت و رو به رشد پیش‌بینی کرده‌اند.

سایر گروه‌هایی که اکثر بزرگان تحلیل بنیادی، تکنیکالی و اقتصادی کشور در مورد روند مثبت آن‌ها اتفاق نظر دارند معدنی‌ها، آی تی و پالایشی‌ها هستند.

تک‌سهم‌ها نیز در نظرسنجی این هفته به وفور مثبت پیش‌بینی شده‌اند و عمده عامل این موضوع رشد نرخ دلار و تأثیرگذاری آن بر رشد سودآوری شرکت‌های صادرکننده بازار سرمایه است.

چشم‌انداز هفته آتی

ردیفکارشناسانسمتشاخص کلگروه/دسته‌های پیش‌رو
۱حمید اعرابیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهخنثیپتروشیمی‌ها (اوره‌ای‌ها)، فلزات اساسی (روی)
۲ولید هلالاتفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهخنثیفلزات اساسی (سرب و روی)
۳فردین آقابزرگیکارشناس ارشد بازار سرمایهمثبتپالایشی‌ها، معدنی‌ها، فلزات اساسی
۴رحیم کریمیمعاون گروه سرمایه‌گذاری سایپاخنثیخودرویی‌ها، معدنی‌ها، فلزات اساسی، تک‌سهم‌ها
۵محمد نوربخشمدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری سرمایه و دانشمنفیتک‌سهم‌ها
۶مهدی میرزاییفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهخنثیرایانه‌ای‌ها، آی‌تی و تک سهم‌ها
۷مهدی طحانیمدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاهمثبتفلزات اساسی، پالایشی‌ها
۸مهدی ساسانیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمنفیکانی‌های غیرفلزی، آی تی
۹بهنام بهزادفرمدیر امور اعضای کانون کارگزارانمثبتفلزات اساسی، لیزینگی‌ها
۱۰میثم صمدیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتتک‌سهم‌ها
۱۱بهزاد صمدیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتفلزات اساسی
۱۲امیر مقدمفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهخنثیتک‌سهم‌ها

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید