کد خبر: 162364

هفته مه‌آلود بورس

اعلام وضعیت روند معاملات هفته جاری با توجه به شرایط معلق سیاسی بسیار دشوار است. با این حال اکثر اعضای نظرسنجی گروه “فلزات اساسی” را به تاسی جستن از رشد قیمت‌های جهانی مثبت و رو به رشد پیش‌بینی کرده‌اند.

سرویس بازار -

پانیذ نوربخش: بازار سرمایه از مهم‌ترین ارکان یک اقتصاد است و افراد بسیاری به طور مداوم در حال رصد این بازار هستند. بدیهی است دسترسی به نظر خبرگان در قالب تحلیل یا پیش‌بینی بورس، از مطلوبیت ویژه‌ای برای فعالان و کنشگران این بازار برخوردار است.

در همین راستا، تجارت‌نیوز خدمت تازه‌ای را به علاقه‌مندان این حوزه ارائه می‌دهد. هر هفته دیدگاه تحلیلی کارشناسان خبره بورس را در مورد وضعیت بازار سهام در هفته جاری جویا می‌شویم و در اولین ساعات شنبه هر هفته آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.گره‌خوردگی عمیق اقتصاد و سیاست، اوضاع فعلی دماسنج اقتصاد کشورمان را به شدت تحت تأثیر قرار خواهد داد.

به گزارش «تجارت‌نیوز» با وجودی که ۲ سال از انعقاد توافق برنامه جامع اقدام مشترک میان ایران، اتحادیه اروپا و گروه پنج به علاوه یک (شامل چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و چین) می‌گذرد. اما هنوز فعالان اقتصادی داخلی و سرمایه‌گذاران خارجی با شک و تردید به آن می‌نگرند.

پرواضح است که بزرگ‌ترین سد راه اجرای برجام، آمریکا است. با وجودی که این توافق‌نامه میان کشورهای مختلف و قدرت‌های اقتصادی بزرگ جهان به امضا رسیده و مورد تأیید قرار گرفته اما هنوز جاری و اجرایی نشده است. همین نشان دهنده وزن بالای نظر آمریکا بر این توافق نامه است.

در هفته جاری رییس جمهور ایالات متحده آمریکا وضعیت پایبندی ایران را به کنگره آمریکا اعلام می‌دارد.

نظرات پیرامون موضوع برجام متفاوت است و علی‌رغم حمایت و پشتیبانی اتحادیه اروپا از آن، هنوز به طور واضح مشخص نیست خروج آمریکا از برجام می‌تواند خللی در این توافق‌نامه بین‌المللی ایجاد نماید یا خیر.

با این حال نظرسنجی «تجارت‌نیوز» از چهره‌های شناخته شده، فعالان و تحلیل‌گران بازار سرمایه وضعیت بورس و فرابورس را در هفته جاری نامعین وغیرقابل پیش‌بینی اعلام می‌کند.
اما با وجود وضعیت مه آلود هفته جاری، تقریبا اکثر اعضای نظرسنجی وضعیت قیمت سهام گروه فلزات اساسی را به تأسی جستن از رشد قیمت‌های جهانی، مثبت و رو به رشد پیش‌بینی کرده‌اند.

سایر گروه‌هایی که اکثر بزرگان تحلیل بنیادی، تکنیکالی و اقتصادی کشور در مورد روند مثبت آن‌ها اتفاق نظر دارند معدنی‌ها، آی تی و پالایشی‌ها هستند.

تک‌سهم‌ها نیز در نظرسنجی این هفته به وفور مثبت پیش‌بینی شده‌اند و عمده عامل این موضوع رشد نرخ دلار و تأثیرگذاری آن بر رشد سودآوری شرکت‌های صادرکننده بازار سرمایه است.

چشم‌انداز هفته آتی

ردیف کارشناسان سمت شاخص کل گروه/دسته‌های پیش‌رو
۱ حمید اعرابی فعال و تحلیل‌گر بازار سرمایه خنثی پتروشیمی‌ها (اوره‌ای‌ها)، فلزات اساسی (روی)
۲ ولید هلالات فعال و تحلیل‌گر بازار سرمایه خنثی فلزات اساسی (سرب و روی)
۳ فردین آقابزرگی کارشناس ارشد بازار سرمایه مثبت پالایشی‌ها، معدنی‌ها، فلزات اساسی
۴ رحیم کریمی معاون گروه سرمایه‌گذاری سایپا خنثی خودرویی‌ها، معدنی‌ها، فلزات اساسی، تک‌سهم‌ها
۵ محمد نوربخش مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری سرمایه و دانش منفی تک‌سهم‌ها
۶ مهدی میرزایی فعال و تحلیل‌گر بازار سرمایه خنثی رایانه‌ای‌ها، آی‌تی و تک سهم‌ها
۷ مهدی طحانی مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه مثبت فلزات اساسی، پالایشی‌ها
۸ مهدی ساسانی فعال و تحلیل‌گر بازار سرمایه منفی کانی‌های غیرفلزی، آی تی
۹ بهنام بهزادفر مدیر امور اعضای کانون کارگزاران مثبت فلزات اساسی، لیزینگی‌ها
۱۰ میثم صمدی فعال و تحلیل‌گر بازار سرمایه مثبت تک‌سهم‌ها
۱۱ بهزاد صمدی فعال و تحلیل‌گر بازار سرمایه مثبت فلزات اساسی
۱۲ امیر مقدم فعال و تحلیل‌گر بازار سرمایه خنثی تک‌سهم‌ها

 

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.01)
1335.5
0.1
مثقال طلا (%0)
735800
سکه امامی (%0)
1829000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6775
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.